Доступність посилання

Наслідки російського удару по Харкову
Наслідки російського удару по Харкову

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

Росія використовує ЗАЕС для тиску на захід перед самітом НАТО – член комітету нацбезпеки

Росія використовує ситуацію з можливим підривом Запорізької атомної електростанції для медійного та психологічного тиску на західних партнерів України, щоб ті не ухвалили позитивного для України рішення на саміті НАТО, який має відбутися 11-12 липня у Вільнюсі. Так вважає Федір Веніславський, народний депутат і член Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони. Про це він сказав в етері Радіо Свобода «Свобода Ранок».

Крім того, на думку парламентаря, чітка реакція світу на попередні злочини Росії могла б стримати Кремль від підриву ЗАЕС.

Читайте також: МАГАТЕ поки що не відреагувало на попередження щодо ЗАЕС

Зокрема, каже Веніславський, вже зараз, зважаючи на інформацію української розвідки про такі плани Росії, потрібно посилювати обмеження щодо російської державної компанії «Росатом».

«Якби ми збільшили санкційний тиск і сказали, що якщо не дай Бог, відбудеться якась нештатна ситуація, то Росія не зможе більше виходити на глобальні світові ринки… І потім, після якихось нештатних ситуацій, на зразок підриву Каховської греблі, ці санкції були б блискавично введені, то, я думаю, це виступало б дуже потужним стримуючим чинником», – сказав він.

Народний депутат також вважає, що, попри постійні заяви російської влади про успішне імпортозаміщення, російська економіка все ж залишається дуже вразливою через санкції.

Читайте також: Після тривожних попереджень щодо ЗАЕС у МВС повідомили: радіаційний фон в Україні – у межах норми

«У цьому сенсі достатньо згадати вимоги Росії у «Стамбульській зерновій угоді». Вони кажуть, що, «якщо ви не знімете з нас санкції, то ми не будемо продовжувати «зернову угоду». А це означає, що, попри всі такі переможні реляції і оптимістичні заяви, що Росія здійснила імпортозаміщення, санкції на них діють надзвичайно негативно і вони намагаються ці санкції за допомогою будь-яких шантажів зменшити». – зазначив Веніславський.

Раніше українська влада заявила про ймовірну підготовку РФ теракту на окупованій Запорізькій АЕС. У Кремлі традиційно заперечили звинувачення і назвали цю заяву «черговою брехнею». Натомість у «Росенергоатомі» заявили, що Україна нібито має атакувати Запорізьку АЕС в Енергодарі в ніч на середу, 5 липня.

Генштаб повідомив про «успіх» наступу в районі Кліщіївки біля Бахмута

Сили оборони мають успіх в результаті наступу біля села Кліщіївка, що на північ від Бахмута – про це повідомив речник Генерального штабу ЗСУ Андрій Ковальов, передає медійна платформа Сил оборони Military Media Center 5 липня.

За повідомленням, українські війська продовжують тиснути на російські сили північніше та південніше від Бахмута і вибивають їх із раніше захоплених рубежів.

Читайте також: Сирський про контрнаступ: поки що все розвивається за планом

«В районі Кліщіївки мають частковий успіх, закріплюються на досягнутих рубежах», – додав Ковальов.

Як зазначає Генштаб, у цьому районі тривають важкі бої.

Вранці 5 липня командування повідомило, що Збройні сили закріплюються на нових рубежах навколо Бахмута.

Удар по Чонгарському мосту: у Генштабі ЗСУ підтвердили використання Storm Shadow

У Генеральному штабі ЗСУ підтвердили, що українські війська вдарили по мостах на Чонгарі в тимчасово окупованому Криму ракетами Storm Shadow. Про це в інтерв’ю «Укрінформ» повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.

«Свідченням ефективності крилатих ракет цього класу (Storm Shadow – ред.) є пошкодження мостів через Сиваш поблизу Чонгару, що значно ускладнило постачання противника боєприпасами та іншими матеріально-технічними засобами. Також завдяки цим ракетам під постійним вогневим впливом перебувають пункти управління та місця зберігання матеріально-технічних засобів противник», – розповів він.

Про надання Україні ракет Storm Shadow, які дають змогу вражати цілі на відстані до 250 кілометрів, стало відомо у травні.

Вранці 22 червня окупаційна влада Криму повідомила про атаку по Чонгарському мосту. У Слідчому комітеті Росії стверджують, що міст було обстріляно чотирма ракетами, ймовірно, французького виробництва.
В.о. губернатор окупованої частини Херсонщини Володимир Сальдо, звинуватив в ударі Україну і заявив, що нібито використовувалися ракети Storm Shadow.

Читайте також: У Пентагоні прокоментували удар по Чонгарському мосту

Речниця Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк заявила, що після пошкодження Чонгарському мосту логістика російських окупантів буде порушеною.

Політична дискусія про рішення щодо України на саміті НАТО триває – Стефанішина

Підготовка до саміту НАТО у Вільнюсі триває, розповіла в ефірі телемарафону віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина 5 липня.

Таким чином вона прокоментувала слова генерального секретаря Єнса Столтенберґа про розмову з президентом України Володимиром Зеленським. Як зазначила урядовиця, «хороша розмова» ще не означає, що підготовка до саміту завершена.

«Політична дискусія триває, але я можу сказати, що вперше за тривалий час було дуже багато практичних аспектів по діалогу з НАТО. Ми фактично відновили роботу Комісії Україна – НАТО, провели понад шість засідань комісії і на рівні міністрів», – сказала Стефанішина.

За її словами, уряд відновлював і налагоджував взаємодію з Альянсом протягом майже року до Вільнюського саміту. Сторони підготували низку рішень щодо допомоги Україні, які можуть бути ухвалені на саміті.

Читайте також: Прем’єрка Естонії: членство в НАТО є «єдиною гарантією безпеки» для України

«Союзники мають усвідомлювати як ніколи відчуття моменту, що саме зараз той момент, де ми маємо почути необхідні політичні рішення, в першу чергу для наших громадян. Від союзників на сьогодні залежить, успішним буде цей саміт чи ні. Не виключаю, що остаточні рішення може бути ухвалено вже у Вільнюсі. Але поки що дискусія триває і фінального бачення щодо політичних рішень щодо України ми не маємо», – сказала вона.

За підсумком віцепрем’є-міністерки, українська сторона очікує від саміту початку системних процесів для сумісності із політиками й стандартами Альянсу. Вона додала, що всі країни НАТО підтримують членство України, дискусія йде щодо термінів і умов цього процесу:

«Ми вважаємо також, що жодних політичних або юридичних обмежень щодо політичного запрошення України до Альянсу на Вільнюсі немає. Публічною є інформація, що створюється Рада Україна НАТО на рівні лідерів НАТО та України. Це і є той майданчик, на якому ми зможемо визначити модальності приєднання України до НАТО з урахуванням безпекової ситуації і тих обставин, які уможливлять це рішення в майбутньому».

Читайте також: Обережність НАТО з Україною Москва сприйме як слабкість – Науседа

Саміт НАТО у Вільнюсі пройде 11-12 липня. Як повідомив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ у коментарі виданню Welt, НАТО на саміті ухвалить пакет довготривалої допомоги Україні. Але, як заявив він 19 червня, лідери НАТО не будуть запрошувати Україну приєднатися до Альянсу на саміті у Вільнюсі в липні.

Президент України Володимир Зеленський 30 вересня 2022 року повідомив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою.

Нещодавно він наголосив, що «Україна хотіла б отримати запрошення на вступ до НАТО на саміті у Вільнюсі».

Захист АЕС, фронт і виробництво зброї – Зеленський повідомив про проведення засідання Ставки

Засідання Ставки верховного головнокомандувача сьогодні пройшло у розширеному форматі, повідомив президент України Володимир Зеленський.

За словами президента, протягом двох годин обговорювалися основні виклики – захист АЕС, ситуація на фронті та нарощування власного виробництва військової техніки та озброєння.

«Перше – захист АЕС. Доповідали командувач ВПС Олещук, міністр Клименко, голова ДПСУ Дейнеко. Також заслухали директора «Енергоатома» Котіна та директора ХАЕС Козюру.Друге – ситуація на фронті. Доповіді командувачів Залужного, Сирського, Тарнавського, Москальова та Наєва. Головкому – розпорядження посилювати Північ», – написав він у телеграмі.

Зеленський додав, що на засіданні Ставки також подальше нарощування власного виробництва техніки та боєприпасів, прискорення темпів ремонту техніки західного зразка.

Читайте також: Данілов: Україна забезпечує себе «певним обсягом» зброї власного виробництва

Попередня засідання Ставки 1 липня провели на Рівненській атомній електростанції. Пізніше у вечірньому зверненні президент Володимир Зеленський повідомив, що на засіданні обговорювалися ключові питання безпеки у північних регіонах та заходи на посилення безпеки.

Після цього Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний знову відвідав Рівненську АЕС задля опрацювання питання обміну інформацією між військом та енергетиками.

Читайте також: «Радіація – це загроза для всіх» – Зеленський прокоментував ситуацію на ЗАЕС і розповів про розмову з Макроном

Ввечері 4 липня Генштаб ЗСУ заявив про можливу підготовку Росією провокації на території окупованої нею Запорізької атомної електростанції «найближчим часом». За даними штабу, на зовнішній крівлі третього й четвертого енергоблоків окупованої ЗАЕС були розміщені сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої.

«Їх підрив не має пошкодити енергоблоки, але може створити картинку обстрілів з боку України. Про це і дезінформують російські ЗМІ та телеграм-канали», – зазначили у Генштабі.

Перед цим у «Росенергоатомі» заявили, що Україна нібито має атакувати Запорізьку АЕС в Енергодарі в ніч на середу, 5 липня.

ОВА: після удару РФ по Первомайському 9 житлових будинків залишилися без вікон і дверей

Після російського ракетного удару по Первомайському дев’ять житлових будинків залишилися без вікон і дверей, повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«Всього пошкоджені 18 житлових будинків, 9 з них повністю без вікон і дверей. Решта мають незначні руйнування. Ми надали понад 6,5 тисячі листів ОСБ для оперативного ремонту, щоб закрити вікна і двері», – розповів він в ефірі національного телемарафону.

За останніми даними, внаслідок удару військ ракетою «Іскандер» по місту Первомайський постраждали 43 людини, серед них – 12 дітей. Пошкоджені 8 багатоповерхових будинків, горіли автомобілі.

Олег Синєгубов нагадав, що семеро людей все ще перебувають у лікарні.

Атмосфера страху і катастрофічна ситуація із правами людини: спеціальний доповідач ООН з Білорусі

Режим Лукашенка цілеспрямовано зачищає громадянське суспільство від інакодумців, а ситуація із правами людини в в країні катастрофічна і лише погіршується, заявила спецдоповідачка по Білорусі Анаїс Марен, виступаючи із доповіддю у Раді ООН з прав людини.

Спеціальний доповідач по Білорусі, французька політологиня Анаїс Марен виступила в ООН із щорічною доповіддю, яка описує стан із правами людини в країні, якою уже понад 22 роки керує Олександр Лукашенко.

Під час останніх президентських виборів (2020) Білорусь сколихнули масові протести, участь в яких взяли люди, які не повірили оголошеним результатам ЦВК, за якими у виборах знову переміг Лукашенко. Мирні протести жорстко розганялися, були убиті і поранені, а багато людей були затримані, піддавалися тортурам і досі утримуються за ґратами.

«Системно вибиваємо ворога з позицій». У ЗСУ повідомили про успіхи на Таврійському напрямку

Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» генерал Олександр Тарнавський заявляє, що українські військові «системно вибивають ворога з позицій» на Таврійському напрямку.

«На Таврійському напрямку Сили оборони системно вибивають ворога з позицій. Маємо успіхи. Артилерійські підрозділи Сил оборони протягом доби виконали 1541 вогневе завдання. За останню добу втрати ворога вбитими та пораненими склали більше двох рот», – написав він у телеграмі.

За даними Тарнавського, Сили оборони також знищили 9 складів боєприпасів противника та 25 одиниць військової техніки.

Напередодні заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що українські війська просуваються на фронті, а «ворог – ні».

МАГАТЕ про ситуацію на ЗАЕС: ознак мінування не виявили, але ми «надзвичайно насторожені»

Фахівці МАГАТЕ уважно стежать за ситуацією на Запорізькій АЕС, але під час нещодавніх інспекцій ознак мінування там не виявили, заявив гендиректор агентства Рафаель Ґроссі, коментуючи попередження щодо ЗАЕС.

«Я контактував з експертами постійної місії на ЗАЕС сьогодні, лише декілька годин тому. Ми в курсі тверджень і заяв обох сторін... Під час недавніх інспекцій ми не зафіксували жодних ознак мінування, але ми, як і раніше, надзвичайно насторожені», – сказав він під час брифінгу в Москві Ґроссі, якого цитує агентство «Інтерфакс-Україна».

Ґроссі не уточнив, коли саме представники проводили перевірку на території АЕС.

За його словами, наразі «не можна розслаблятися». Голова МАГАТЕ пообіцяв регулярно інформувати про ситуацію на станції.

Представники МАГАТЕ перебувають на території електростанції з вересня минулого року.

Читайте також: Після тривожних попереджень щодо ЗАЕС у МВС повідомили: радіаційний фон в Україні – у межах норми

Генеральний штаб Збройних сил України заявив 4 липня про можливу підготовку Росією провокації на території окупованої нею Запорізької атомної електростанції «найближчим часом». За даними штабу, на зовнішній крівлі третього й четвертого енергоблоків окупованої ЗАЕС були розміщені сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої.

«Їх підрив не має пошкодити енергоблоки, але може створити картинку обстрілів з боку України. Про це і дезінформують російські ЗМІ та телеграм-канали», – зазначили у Генштабі.

Читайте також: У Міноборони пояснили, чому Росія нагнітає ситуацію із Запорізькою АЕС

Перед цим у «Росенергоатомі» заявили, що Україна нібито має атакувати Запорізьку АЕС в Енергодарі в ніч на середу, 5 липня.

Перевірити ці дані з незалежних джерел редакція з огляду на бойові дії і окупацію ЗАЕС не може.

Поранені діти, будинки без вікон, згорілі автівки: наслідки ракетного удару по Первомайському

Внаслідок російського удару «Іскандером» по житловій забудові Первомайського 4 липня постраждали 43 людини, із них – 12 дітей, пошкоджені 18 житлових будинків

Поступ ЗСУ під Кліщіївкою: армія Росії боїться штурму Бахмута

Голова британської армії: Росія втратила половину бойового потенціалу

Командувач британської армії адмірал Ентоні Радакін заявив, що Росія втратила вже близько половини бойового потенціалу своєї армії на війні проти України. Про це він заявив під час слухань у парламенті Великої Британії, повідомила газета Financial Times.

Радакін також висловив думку, що головний контрнаступ українських військ ще попереду.

За даними командувача британських збройних сил, Росія втратила в Україні 2500 танків і витратила близько 10 мільйонів снарядів. При цьому, зазначає адмірал, російська військова промисловість здатна виробляти за рік не більше одного мільйона снарядів і в кращому разі 200 нових танків.

МАГАТЕ просить про додатковий доступ на ЗАЕС, щоб «підтвердити відсутність вибухівки» – Ґроссі

Міжнародне агентство з атомної енергії 5 липня закликало надати додатковий доступ до окупованої Росією Запорізької АЕС, щоб «підтвердити відсутність на місці мін або вибухівки».

«З огляду на військову напруженість і посилення активності в регіоні, де розташована ця велика атомна електростанція, наші експерти повинні мати можливість перевірити факти на місцях», – йдеться в заяві очільника МАГАТЕ Рафаеля Ґроссі.

«Їхній незалежний і об’єктивний звіт допоміг би прояснити поточну ситуацію на місці, що має вирішальне значення в такий час, коли є непідтверджені звинувачення і контрзвинувачення», – додав він.

Суд оголосив вирок киянці, яка поширювала дані про роботу ППО в соцмережах – прокуратура

Дніпровський районний суд Києва оголосив вирок жительці столиці України, яка в соціальних мережах поширювала фото- й відеоматеріали про роботу протиповітряної оборони. Як повідомила пресслужба Київської міської прокуратури, обвинувачена «повністю визнала свою вину» та уклала угоду зі слідством, її засудили до умовного терміну.

«Дніпровський районний суд Києва затвердив угоду про визнання винуватості та призначив жінці покарання у вигляді 5 років позбавлення волі, звільнивши від відбуття покарання з випробувальним терміном 1 рік», – йдеться в повідомленні.

У прокуратурі нагадали, що 16 травня 2023 року під час масованої ракетної атаки Росії по території Києва, жителі різних районів міста зняли роботу ППО на відео і фото і виклали ці матеріали в соцмережах. Згодом вказані матеріали з’явилися на російських інтернет-ресурсах.

В Олешки повернувся COVID-19, вакцинують від гепатиту – міський голова

В окупованих Олешках Херсонської області фіксують поширення захворюваності на COVID-19, повідомив проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» міський голова Євген Рищук.

За його словами, після потопу через катастрофу на Каховській ГЕС в місті також були випадки захворювання на гепатит А.

«На сьогодні в лікарні перебувають близько 70 пацієнтів, з них близько до 20-30 хворі ковідом. У нас ковід пішов у місто. Також є декілька людей з інфекційними захворюваннями після підтоплення. Зараз у лікарні роблять вакцинацію, окупаційна влада привезла вакцину від гепатиту», – розповів Рищук.

Він зазначив, що першими вакцинують представників окупаційної влади.

Кліщіївка: активна фаза боїв. Розкол серед російських силовиків? Суровікін зник? | Свобода Live

У Генштабі повідомили про 30 бойових зіткнень на сході і збиті «Шахеди»

Російські війська далі зосереджують свої основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському й Мар’їнському напрямках, де протягом доби відбулося близько 30 бойових зіткнень, повідомив у вечірньому зведенні Генеральний штаб Збройних сил України.

«На Лиманському напрямку противник в ході ведення наступальних дій намагався витіснити наші війська із займаних позицій в районі Новоєгорівки Луганської області, успіху не мав… На Бахмутському напрямку наші захисники успішно відбили атаки противника в районах південніше Берхівки і Богданівки Донецької області. Разом з тим, продовжують вести наступальні дії південніше й північніше міста Бахмут, закріплюються на досягнутих рубежах», – йдеться в повідомленні.

У Генштабі додали, що на Авдіївському напрямку Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районі міста Авдіївка, а на Мар’їнському напрямку – відбили усі атаки загарбників у районі міста Мар’їнка.

Незавершена розмова Вікторії Амеліної. У Львові поховали українську письменницю, яку вбила російська ракета

ЛЬВІВ – 5 липня у Львові попрощались і поховали на Личаківському цвинтарі українську письменницю, членкиню Українського ПЕН, лауреатку премії Конрада 37-річну Вікторію Амеліну. Вона померла 1 липня у лікарні в Дніпрі і стала 13-ю жертвою російської ракетної атаки на Краматорськ 27 червня. У цей момент Вікторія Амеліна перебувала з групою колумбійських журналістів і письменників у ресторані RIA Lounge у центрі міста. Російські війська вдарили по цивільному об’єкту ракетою «Іскандер».

Коли 1 липня стало відомо, що Вікторія Амеліна померла у Дніпрі від отриманих травм, багато людей запитували у львівських книгарнях про її книжки.

«Закінчився тираж «Дім для Дома», «Вчора купили останню книгу «Синдром листопаду» ‒ почула у відповідь на запитання, чи є книжки Вікторії на полицях книгарень. Дитячі книжки про екскаватора Еку, якому до всього було діло, можна купити.

«Це казки про маленького екскаватора. Це, мабуть, про Віку, бо їй до всього було діло. Це була її основна риса. Війна кожного проявила, несподівано багатьох. У Віки з’явилась якась одержимість. Це був свідомий її вибір документалізувати свідчення російських злочинів і вона взяла на себе найбільшу відповідальність. Вона приїхала до батьків Володі Вакуленка і в садочку викопала його щоденник.

Її магнітом тягнуло у його Капитолівку. Хоча вона Володі не знала. Віка прийшла в літературу вже у дорослому віці, була успішною у житті на той час. Заявила про себе романом «Дім для дома», це було сформоване письмо. Вона могла ще написати головний роман війни. У неї стільки було особистого досвіду. Дуже велика втрата. Бо вона глибока копала і була вже популярна на Заході і в Україні, мала свій голос», ‒ говорить видавець «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка.

Укрзалізниця повідомила про повернення воєнізованої охорони в поїзди

«Укрзалізниця» повідомила, що посилює безпекові заходи і повертає воєнізовану охорону в поїзди.

«Так, з 30 червня 2023 року поновлено супровід воєнізованою охороною пасажирських поїздів. Наразі вона працює у поїздах №81 Київ – Ужгород, №41 Дніпро – Трускавець і № 712 Київ – Краматорськ», – йдеться в повідомленні.

Як повідомив голова правління АТ «Укрзалізниця» Євген Лященко, працівники відомчої охорони вже здійснили 17 рейсів і «долучилися до вирішення декількох конфліктних ситуацій».

«Це були дрібні конфлікти, нічого серйозного, наприклад, не допустили до поїзда пасажира у нетверезому стані. Найближчим часом будемо масштабувати проєкт з урахуванням результатів роботи упродовж декількох тижнів», – цитує його пресслужба УЗ.

Зеленський підписав указ про санкції проти 18 юросіб, повʼязаних із РФ

Президент Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 5 липня «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» проти 18 юридичних осіб, які повʼязані з потенціалом РФ.

«Наш принцип очевидний: має бути заблокована діяльність усіх фізичних та юридичних осіб, на якій ґрунтується здатність російського режиму тероризувати Україну та міжнародний порядок, заснований на правилах. Робимо все, щоб усі санкції були синхронізовані у максимальній кількості юрисдикцій», – написав Зеленський у Telegram.

Як випливає із додатку до указу, санкції запроваджені проти 18 компаній терміном на 10 років.

Після окупації українського Криму та початку бойових дій на Донбасі, а ще більше – після повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року Україна і країни Заходу запровадили численні пакети санкцій, покликані обмежити для Росії можливість фінансувати війну. Попри це, Москва і далі шукає й часом знаходить шляхи отримання підсанкційної продукції та виведення власної продукції на світові ринки.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG