Доступність посилання

Наслідки російського удару по пору Одеси.
Наслідки російського удару по пору Одеси.

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

У Кремлі кажуть, що не виведуть війська з України на Різдво

Кремль заявив 13 грудня, що визнання Україною російської окупації частини території є умовою прогресу у врегулюванні збройного конфлікту. Речник російського лідера Володимира Путіна Дмитро Пєсков також відкинув пропозицію президента України Володимира Зеленського, щоб Москва розпочала виведення військ на Різдво.

«Українській стороні необхідно враховувати реалії, які склалися на землі. Ці реалії свідчать про те, що у РФ зʼявилися нові території. Без урахування цих реалій неможливий будь-який прогрес», – сказав Пєсков.

Москва у вересні заявила про анексію чотирьох південних та східних українських областей, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської, – попри те, що не контролює їх повністю.

У листопаді Москва залишила обласний центр Херсонської області, хоча продовжує контролювати більшу частину території регіону.

Порошенко у США: «не бійтеся Путіна, і ви разом із Україною переможете»

Петро Порошенко, 5-й президент України, голова партії «Європейська солідарність» під час візиту Вашингтона, як повідомляє «Голос Америки» зустрічався з членами Конгресу та офіційними представниками уряду США. Колишній президент України заявив, що він не має сумнівів у тому, що Україна поверне собі всі окуповані території, включаючи Крим.

В інтерв'ю кореспондентові Української служби «Голосу Америки» Петро Порошенко поділився своєю думкою про те, що відбувається на фронті, куди народний депутат часто їздить у рамках діяльності благодійного фонду, а також про мотиви та стиль мислення президента Росії Володимира Путіна, з яким Порошенко неодноразово зустрічався.

Порошенко також проаналізував причини та можливі результати війни і наголосив, що перемогою для України може стати не лише звільнення усіх територій, але й вступ до НАТО. Причому, за його словами, зараз Україна навіть більше потрібна НАТО, аніж навпаки.

Повністю текст читайте тут

У депутата РФ, підозрюваного в посяганні на цілісність України, знайшли 11 квартир у Києві – поліція

Поліція повідомила про підозру депутату Державної думи Росії за посягання на територіальну цілісність України, заявила пресслужба відомства 13 грудня.

Йдеться про російського депутата 1968 року народження, який народився в українському Маріуполі. Розслідування щодо нього ведуть працівники слідчого управління Головного управління Національної поліції в Криму та Севастополі.

За даними поліції, він голосував про «надання дозволу на ведення військ на територію України».

«Встановлено, що фігурант у цьому році нагороджений медаллю «за отвагу» та «бойовою» медаллю «за асвабаждєніє Маріуполя» наказом так званого голови так званої «днр» пушиліна», – йдеться в заяві.

ОГП: встановлено вже 154 факти сексуального насильства з боку військових РФ

Прокурори встановили вже 154 факти сексуального насильства в Україні з боку російських військових, повідомив Офіс генерального прокурора.

«Нові факти сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом встановлюють на деокупованих територіях. Там працюють спільні мобільні групи прокурорів, міжнародних експертів і психологів. З початку повномасштабної військової агресії РФ прокурори зафіксували 154 факти СНПК. Вже повідомлено про підозру шістьом військовослужбовцям РФ. Скеровано до суду обвинувальні акти щодо двох осіб, одну особу засуджено», – йдеться у повідомленні.

Битва за Донбас: головне 13 грудня (оновлюється)

На Сватовской трассе продолжаются бои за Новоселовское, из которого россияне постоянно пытаются оттеснить украинских защитников (раньше ВСУ вернули контроль над селом). Ежедневно на Сватовском направлении происходят атаки на Стельмаховку, Макеевку, Червонопоповку – эти сутки не исключение.

Южнее трассы Сватово-Кременная отбито наступление на Белогоровку и Верхнекаменское – населенные пункты на стыке Донецкой и Луганской областей.

Под Бахмутом российские войска атаковали в прошлые сутки Соледар, Яковлевку, Бахмутское, Клищиивку, Курдюмовку, Майорск: то есть и с северо-востока, и с юга давили на город. Deep State пишет, что агрессор занял два квартала частного сектора Бахмута по улице Максименко.

Атаки армия Украины отбила также в Авдеевке и Марьинке.

Под обстрелами из танков и артиллерии были более десятка населенных пунктов на Бахмутском и Авдеевском направлениях, а также Угледар, села на границе с Запорожской областью и русло Северского Донца в районе Лимана.

Як знайти роботу на деокупованих територіях: де є вакансії, яких фахівців шукають?

Чи повертається бізнес до деокупованих населених пунктів Херсонської області? Що заважає відновленню економіки регіону? Які професії зараз найбільше мають попит на Херсонщині та чи вистачає там кадрів, з’ясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

  • Бізнес частково повертається до звільненого Херсона, зазначається у матеріалі «Економічної правди». Як пише видання, це здебільшого компанії, які надають критично важливі послуги: транспорт, зв’язок, пошти та банки.
  • Великі підприємства Херсонщини переважно не можуть відновити роботу. По-перше, частина з цих компаній перебуває в окупованій частині області. По-друге, не всі херсонські підприємства мають доступ до своїх потужностей.
  • Ознаки відновлення економіки з’являються і на іншій деокупованій частині Херсонської області. Зокрема, як пише видання «Типовий Херсон», у Чорнобаївці місцеве представництво київського ТОВ «Перша зернова компанія» оголосило про створення робочих місць охоронців свого виробництва. Представник компанії пояснив виданню, що йдеться про шість нових працівників і зарплату їм сплачуватимуть офіційну – не нижче від мінімальної, з повним соціальним пакетом.
  • Загалом у листопаді цього року роботодавці опублікували на порталі Work.ua понад 54-х тисячі вакансій. У компанії зазначили, що це всього на 4% менше, ніж у жовтні, що пов'язано з сезонним зниженням ділової активності.
  • Минулого року кількість вакансій була на 8% меншою у період листопад-жовтень. Після звільнення Херсону кількість пропозицій роботи в області зросла майже втричі – до 99 вакансій. У Донецькій області – на 11%, Миколаївській – на 9%.

Повністю текст читайте тут

«Російська еліта і російська армія розуміють, що з Криму доведеться тікати» – експерт

У Криму мають намір виготовляти протитанкові загородження для армії РФ. Про це наприкінці листопада розповів депутат Держдуми РФ із Криму – Леонід Бабашов. І повідомив, що у селищі Шкільне Сімферопольського району анексованого Криму вже розпочалося виробництво протитанкових загороджень для потреб російської армії. Крим.Реалії запитали експертів – які підприємства в Криму реально перевести на роботу для військових потреб російської армії? Наскільки це можливо? Про які обсяги може йтися?

Кримчанин, журналіст, а нині – військовослужбовець ЗСУ Євген Лешан нагадує, що низка кримських підприємств належить до оборонної промисловості: суднобудівні заводи в Керчі, Феодосії та Севастополі, завод «Фіолент» у Сімферополі, Судові навігаційні системи в Севастополі. І що вони можуть нарощувати обсяги продукції, але це обмежена номенклатура виробів. Експерт нагадує, що на ситуацію свого часу вплинули і міжнародні санкції щодо суднобудівної галузі РФ, і відтоді ситуація лише погіршилася.

Повністю текст читайте тут

Обладнання, постачання електрики, газ. Зеленський озвучив партнерам потреби України в енергетичній сфері

Президент України Володимир Зеленський закликав партнерів України надати термінову допомогу країні в енергетичній галузі.

Виступаючи на міжнародній конференції з питань допомоги Україні в Парижі 13 грудня, Зеленський сказав її учасникам, що лише на поверхове, швидке відновлення розбитих російськими ударами українських енергооб’єктів потрібно щонайменше 1,5 мільярда євро.

За словами президента, Україні потрібні трансформатори, обладнання для ремонту пошкоджених високовольтних ліній електропередач, а також газотурбінні й газопоршневі енергоблоки.

«Друге. Як мінімум до завершення цього опалювального сезону в Україні ми потребуємо аварійної підтримки з боку європейської енергосистеми. Тобто постачання електрики з країн Європейського союзу в Україну. Обсяг – до двох гігават. Щоб це стало можливим, необхідне рішення євромережі операторів системи передачі електрики збільшити імпортну потужність… Така підтримка постачанням електрики може коштувати близько 800 мільйонів євро в поточних цінах. Це суттєво. Але суттєво менше, ніж може коштувати нам усім блекаут в Україні», – сказав Зеленський.

Читайте також – Шмигаль: в Україні пошкоджено 40% об’єктів високовольтної мережі

Крім того, він наголосив, що за аналогією зі спостережними місіями МАГАТЕ, які домовлено направити на всі атомні станції України, Укпраїна закликає Євросоюз відправити спеціальні місії на об’єкти критичної енергетичної інфраструктури, задіяні в енергозабезпеченні України і від яких безпосередньо залежить стабільність всього регіону. Такі місії ЄС можуть стати «надійним чинником» стабілізації ситуації та належного міжнародного контролю, додав голова держави.

Також, за словами Зеленського, Україна через руйнацію Росією електростанцій змушена використовувати більше газу цієї зими, ніж передбачалося. «Як наслідок ми потребуємо підтримки для закупівлі близько двох мільярдів кубометрів газу. Це також необхідний елемент нашої стабільності, який потребує вашого лідерства», – сказав він.

Іншим «практичним результатом» цієї конференції, на думку голови держави, могла б стати домовленість про фінансування проєкту із закупівлі LED-ламп для України.

Переселенці можуть змінити місце проживання або скасувати свій статус у «Дії» – Федоров

Мобільний застосунок «Дія» поповнив перелік опцій двома можливостями для внутрішніх переселенців, повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

«Зміна місця проживання та скасування статусу для ВПО вже в Дії. Тепер можете зробити це у кілька кліків у застосунку. Без походів до держорганів та заповнення купи документів. А головне – послуги повністю автоматичні. Тобто вам більше не треба чекати на рішення чиновника», – пояснив він.

За словами Федорова, для цього достатньо обрати опції «Змінити адресу фактичного проживання» або «Скасувати статус ВПО» в застосунку. При цьому треба перебувати на місці фактичного місця проживання, щоб підтвердити геолокацію.

США відправили Україні першу партію енергетичного обладнання – посадовці

США відправили Україні першу частину енергетичного обладнання в той час, як Вашингтон працює над підтримкою енергетичної інфраструктури країни на тлі атак з боку Росії, повідомили 12 грудня американські посадовці, яких цитує агентство Reuters.

Перший транш – це енергетичне обладнання на суму близько 13 мільйонів доларів, сказав один із чиновників. Інше джерело, знайоме з ситуацією, повідомило, що цього тижня зі Сполучених Штатів Америки вилетять ще два літаки з обладнанням.

Росія від жовтня здійснює широкомасштабні удари по українській енергетичній інфраструктурі, що, за словами Києва та його союзників, є навмисною кампанією з метою завдати шкоди цивільному населенню.

Дефіцит залишається значним – «Укренерго» про ситуацію в енергосистемі

Станом на 13 грудня ситуація в енергосистемі залишається складною, повідомляє компанія «Укренерго».

За її даними, дефіцит електроенергії в мережі «залишається значним».

«Погіршення погодних умов по всій території країни (сильний вітер, мороз, налипання мокрого снігу, обледеніння проводів) негативно впливає на стан високовольтних та розподільчих мереж та суттєво ускладнює роботу ремонтних бригад», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Евакуації не буде: в Одеській ОВА розповіли про ситуацію у місті після обстрілів 10 грудня

Крім того, російські обстріли пошкодили об’єкти енергетики в східних регіонах. «Укренерго» уточнює, що ремонт почнеться після дозволу Збройних сил. При цьому вдалося заживити деякі деокуповані населені пункти, які лишалися без електроенергії від початку повномасштабного вторгнення.

Компанія додає, що передала всім обленерго ліміти споживання електроенергії.

Росія з жовтня регулярно завдає масованих ракетних ударів по енергетичних обʼєктах в Україні, після одного з таких ударів 23 листопада значна частина країни на деякий час залишилася без енергопостачання. Досі в більшості областей тривають планові відключення електрики.

Перемогою у війні 85% українців вважають звільнення всіх територій, включно з Кримом і Донбасом – опитування

Переважна більшість українців (85%) вважають, що перемогою України у війні з Росією буде звільнення усіх її територій, включно з Кримом і окупованим Донбасом, свідчить опитування соціологічної групи «Рейтинг».

«Від початку повномасштабного вторгнення Росії переконаність у тому, що перемогою України у війні є звільнення усіх її територій включно з Кримом та окупованим Донбасом, зросла (з 74% у березні до 85% у листопаді 2022). Лише 9% обрали варіант повернення лише територій, які Україна контролювала до 24.02.22. Водночас за продовження бойових дій на території Росії виступають не більше ніж 5%», – йдеться в повідомленні.

За словами соціологів, підтримка деокупації усіх території України – «без виключення абсолютна (більше ніж 80%) серед представників усіх регіонів країни».

Президент України Володимир Зеленський 7 грудня повідомив, що українські сили звільнили від російської окупації 1888 населених пунктів, ще майже стільки ж українських міст і сіл залишаються в окупації.

Опитування було проведене 20-21 листопада 2022 року на замовлення громадської організації «Центр Трансатлантичного діалогу» («Transatlantic Dialogue Center»).

Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім окупованих територій Криму і Донбасу, а також територій, де на момент опитування був відсутній український мобільний зв’язок. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера).

ЄС уклав угоду з Угорщиною, розблокувавши частину коштів в обмін на допомогу Україні – ЗМІ

Розмороження частини коштів, призначених для Угорщини, було частиною угоди Європейського союзу з Будапештом із метою розблокувати макрофінансову допомогу Україні. Про це повідомили, зокрема, Politico й Reuters.

За даними журналістів, угода дозволила Євросоюзу уникнути необхідності шукати обхідні шляхи, в тому числі індивідуальних зобов’язань кожного члена блоку щодо допомоги Україні.

«Складна угода була укладена після місяців суперечок між інституціями ЄС, країнами-членами та Угорщиною, і була викладена в понеділок радою, яка представляє уряди країн-членів ЄС, і дипломатами, які говорили анонімно. Це означає, що наступного року Україна отримає 18 мільярдів євро з бюджету ЄС», – повідомляє Reuters.

«Найближчі тижні будуть вирішальними» – Макрон про переговори щодо виведення важкого озброєння із ЗАЕС

Президент Франції Емманюель Макрон заявив 13 грудня про домовленість щодо виведення важкого озброєння із Запорізької атомної електростанції, окупованої російськими військами. За його словами, ведуться переговори щодо умов реалізації цього.

«Нам вдалося захистити Чорнобиль, і наша мета – захистити Запоріжжя. Найближчі тижні будуть вирішальними», – цитує Макрона агентство Reuters.

Тим часом, речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія не розміщувала важке озброєння на Запорізькій АЕС. Під час телефонної конференції з журналістами 13 грудня Пєсков також сказав, що Росія продовжує підтримувати зв’язок з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ), яке намагається сприяти створенню демілітаризованої зони навколо електростанції.

Читайте також: На територію ЗАЕС війська РФ завезли «Гради» і готують провокації – «Енергоатом»

Франція 13 грудня проводить міжнародну конференцію в Парижі для надання термінової допомоги Україні в умовах зими і російських атак по цивільній інфраструктурі.

Раніше директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Ґроссі повідомив, що МАГАТЕ погодилося відрядити безпекові місії на всі атомні електростанції України. «Робота над впровадженням безпекової зони навколо Запорізької АЕС триває», – написав він у своєму твітері.

Росія захопила Запорізьку атомну електростанцію 4 березня. Відтоді ЗАЕС неодноразово зазнавала обстрілів, у яких Київ та Москва звинувачували один одного. На початку грудня Міжнародне агентство атомної енергії заявило про прогрес у переговорах щодо створення зони безпеки навколо Запорізької атомної електростанції.

«Найближчі тижні будуть вирішальними» – Макрон про переговори щодо виведення важкого озброєння із ЗАЕС

МАГАТЕ планує відправити місії на всі атомні станції України

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зустрівся з директором Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаелем Ґроссі в Парижі – про це він розповів у своєму Телеграмі 13 грудня.

Він вказав на те, що першим пунктом мирного плану президента України є демілітаризація Запорізької атомної електростанції. Проте також очікується робота МАГАТЕ на інших українських об’єктах.

«Рафаель Гроссі повідомив, що найближчим часом МАГАТЕ направить технічні постійні місії на всі атомні станції в Україні. Незалежні експерти організації будуть працювати на Запорізькій, Рівненській, Хмельницькій, Південноукраїнській, а також на Чорнобильській АЕС. Це значно підвищить технічну й технологічну безпеку», – заявив Шмигаль.

Нідерланди заявили про готовність створити трибунал у справі про вторгнення Росії до України

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра повідомив, що країна готова прийняти трибунал для розгляду справ, пов’язаних із повномасштабною війною Росії проти України, передає Нідерландська телерадіомовна корпорація (NOS).

«Зростає консенсус щодо того, що нам потрібний спеціальний трибунал для розгляду акту агресії, злочину розв’язання війни. МКС (Міжнародний кримінальний суд, розташований у Нідерландах) не може цього зробити», – сказав міністр.

За його словами, Нідерланди разом з ЄС вимагатимуть від міжнародної спільноти підтримки, зокрема фінансової, для цього трибуналу. Хукстра вважає, що новий суд не повинен заважати роботі МКС, який від березня веде розслідування воєнних злочинів Росії в Україні.

Читайте також: «Воєнні злочини – частина культури Росії»: інтерв’ю із Олександрою Матвійчук

Як зазначає NOS, для створення трибуналу буде потрібне рішення Ради безпеки ООН, в якій Росія як постійний член має право вето.

Наприкінці листопада голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про необхідність створити спеціалізований суд за підтримки ООН для розслідування та судового переслідування через дії Росії в Україні.

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан 5 грудня засудив пропозицію Європейського союзу створити спеціальний трибунал за підтримки ООН для розгляду російських злочинів під час війни в Україні, заявивши, що його суд здатний ефективно розглядати воєнні злочини, скоєні Росією в Україні.

Двом експосадовцям банку «Аркада» повідомили про підозру в розтраті коштів – ОГП

Колишнім посадовцям банку «Аркада» повідомили про підозру в розтраті коштів на суму 11,5 мільйона гривень, повідомляє Офіс генерального прокурора.

Йдеться про ексзаступника директора Головного департаменту та начальника управління по залученню коштів «Аркади».

«За даними слідства, підозрювані у змові з керівництвом банку та забудовниками, формально впровадили акції «Разом дешевше» і залучили кошти підставної особи на придбання 52 квартир у ЖК «Еврика» та «Патріотика» за заниженою вартістю. В подальшому під приводом невиконання підставним довірителем умов акційної програми, йому поверталися кошти за придбані квартири, однак вже за їх ринковою вартістю», – нагадує прокуратура.

Відтак збитки добросовісним довірителям фондів фінансування будівництва обох комплексів Офіс генпрокурора оцінює в понад 11,5 мільйона гривень.

Читайте також: Ексголову правління банку «Аркада» підозрюють у розтраті майже 23 млн грн – прокуратура

Підозрюваним зараз обирають запобіжний захід.

Ексголові правління банку «Аркада» повідомили про підозру в розтраті 22,7 мільйона гривень в лютому 2021 року.

25 серпня 2020 року Національний банк відніс «Аркаду» до категорії неплатоспроможних через зменшення нормативів капіталу на 50% і більше від мінімального встановленого рівня. Наразі продаж квартир в обох житлових комплексах зупинений.

4 вересня 2020-го суд заарештував президента банку «Аркада» Костянтина Паливоду. Його підозрюють у привласненні 50 мільйонів гривень з фондів фінансування будівництва житлових комплексів «Еврика» та «Патріотика».

Згодом Нацбанк відкликав ліцензію банку «Аркада».

У Білорусі оголосили про раптову перевірку боєздатності армії

Міністерство оборони Білорусі оголосило про проведення 13 грудня «раптової перевірки» бойової готовності збройних сил країни. Перевірку розпочато за дорученням Олександра Лукашенка.

Як повідомляє пресслужба відомства, у рамках перевірки «військам належить у найкоротші терміни висунутись у призначені райони, здійснити інженерне обладнання, організувати охорону та оборону, а також навести мостові переправи через річки Неман та Березина».

У країні планують тимчасово обмежити рух транспорту окремими дорогами.

Росія втратила у війні проти України понад 95 тисяч своїх військових – Генштаб ЗСУ

Російські втрати військового персоналу під час повномасштабної війни проти України перевищили 95 тисяч, повідомили 13 грудня в Генеральному штабі ЗСУ.

За повідомленням, протягом останньої доби російські сили втратили близько пів тисячі солдатів.

Серед інших втрат Росії у війні, за даними Генштабу, – такі:

  • танків – 2966
  • бойових броньованих машин ‒ 5930 (дві – за останню добу)
  • артилерійських систем – 1931 (+2)
  • РСЗВ – 404 (+7)
  • засобів ППО ‒ 211
  • літаків – 281
  • гелікоптерів – 264
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1617
  • крилатих ракет ‒ 592
  • кораблів /катерів ‒ 16
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 4549 (+5)
  • спеціальної техніки ‒ 170 (+1).

Читайте також: Підтримка російської агресії проти України може знижувати власні спроможності армії Білорусі – ISW

Голова Обʼєднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив 10 листопада, що втрати Росії у війні становлять не менше ніж 100 тисяч убитими та пораненими.

ЗСУ, за словами Міллі, ймовірно, зазнали аналогічних втрат. Крім того, він повідомив, що з початку війни в Україні загинули близько 40 тисяч цивільних жителів.

Росія не розкриває дані щодо своїх загиблих. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Правозахисники: російські війська, ймовірно, обстрілювали Херсон касетними боєприпасами

Російські війська, ймовірно, застосовували касетні боєприпаси по населених цивільними людьми районах Херсона щонайменше тричі після того, як відступили з міста, повідомила 13 грудня правозахисна організація Human Rights Watch. Це була частина низки атак на місто, які призвели до жертв серед цивільного населення, зауважили правозахисники.

«Жителі Херсона пережили вісім місяців російської окупації і нарешті звільнилися від страху перед тортурами, лише щоб зазнати нових невибіркових нападів, очевидно включно з касетними боєприпасами», – сказала Белкіс Вілле, помічниця директора з питань криз і конфліктів Human Rights Watch.

Дослідники Human Rights Watch перебували в Херсоні з 20 по 24 листопада. За ці п’ять днів обстріли міста посилилися, кажуть в організації.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG