Окупаційна влада Криму оголосила про евакуацію жителів чотирьох населених пунктів поряд із складом боєприпасів, що горить. Склад боєприпасів російської армії горить та вибухає на полігоні у Кіровському районі на сході Криму. Окупаційна влада причини пожежі не називає. Що це за полігон, які боєприпаси там зберігаються і як події в Криму коментує Кремль?
Міжнародна федерація гімнастики допустила до змагань російських і білоруських спортсменів
Міжнародна федерація гімнастики (FIG) вирішила допустити російських та білоруських спортсменів до змагань під егідою організації в нейтральному статусі, повідомила організація в поширеному 19 липня пресрелізі.
«Спортсмени, яким надано цей статус, матимуть право брати участь у санкціонованих FIG змаганнях з 1 січня 2024 року», – ідеться в повідомленні.
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) 26 липня не відправлятиме запрошення Росії та Білорусі на Літні Олімпійські ігри 2024 року, які відбудуться у столиці Франції Парижі, йдеться у прессрелізі.
Літня Олімпіада відбудеться з 26 липня до 11 серпня 2024 року, а Паралімпіада – з 28 серпня до 8 вересня.
У лютому понад 35 країн підписали заяву щодо міжнародної підтримки України і закликали до того, щоб громадяни Росії і Білорусі не були допущені до змагань як «нейтральні» особи. Але після цього Міжнародний олімпійський комітет (МОК) рекомендував допустити до змагань спортсменів із Росії та Білорусі в нейтральному статусі з дотриманням низки умов.
У Росії ці критерії назвали «дискримінаційними». Україна та низка інших країн засудили це рішення МОК.
У квітні Міністерство молоді та спорту України заборонило офіційним делегаціям національних збірних брати участь у міжнародних спортивних змаганнях, в яких беруть участь спортсмени з Росії чи Білорусі.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що в портовому терміналі, який найбільше постраждав від нічної атаки РФ, зберігалися 60 тисяч тонн агропродукції для Китаю.
«У портах, які були атаковані сьогодні, зберігається близько мільйона тонн продовольства. Саме той обсяг, який уже давно мав би бути доставлений у країни-споживачі в Африці, в Азії. В портовому терміналі, який цієї ночі найбільше постраждав від російського терору, зберігалися 60 тисяч тонн агропродукції, що призначалися для відправки в Китай», – сказав він у своєму відеозверненні.
За його словами, російський терор впливає на всіх.
«Тобто всіх це зачіпає – російський терор. Кожен у світі має бути зацікавлений у притягненні Росії до відповідальності за терор», – додав президент.
Російські війська в ніч на 19 липня завдали удару по півдню України, випустивши понад 60 повітряних цілей. Українські сили ППО знищили 13 «Калібрів», одну ракету Х-59 та 23 БПЛА. На Одещині війська РФ цілили в об’єкти інфраструктури, зокрема у зерновий та олійний термінали. Є також повідомлення про влучання в інфраструктурний об’єкт на Житомирщині та обстріли Миколаївщини. 12 людей постраждали на Одещині і двоє – на Миколаївщині.
Як уточнив міністр аграрної політики і продовольства Микола Сольський, російської атаки зазнали зернові термінали та портова інфраструктура в портах Одеса та Чорноморськ. У порту Чорноморська також були знищені 60 000 т зерна, яке мало бути завантажене на великотоннажне судно і відправлене зерновим коридором ще 60 днів тому, додав міністр.
Пекін не засудив вторгнення Росії до України. В лютому цього року Китай висунув свій «мирний план» із 12 пунктів із закликом до деескалації та остаточного припинення вогню в Україні. Цей план був значною мірою відхилений Заходом через відмову Китаю засудити Росію за вторгнення до свого суверенного сусіда і через те, що він повторює російські тези, зокрема звинувачення на адресу Заходу в неспровокованому вторгненні.
Путін стверджує, що Росія здатна замістити українське зерно на світовому ринку
Російський лідер Володимир Путін стверджує, що його країна здатна замістити українське зерно «як на комерційній, так і на безоплатній основі». Про це Путін заявив 19 липня на нараді з російським урядом, не назвавши конкретних обсягів зерна, які Москва здатна поставити на світовий ринок замість українського.
Президент РФ обумовив повернення до угоди негайним підключенням до системи SWIFT російських фінансових організацій, які обслуговують експорт зерна. Ще однією умовою Путін назвав відновлення роботи аміакопроводу Тольятті – Одеса.
Раніше цього ж дня Міністерство оборони Росії заявило, що з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, розглядатимуться як потенційні перевізники вантажів військового призначення.
Президент України Володимир Зеленський 19 липня заявив, що Київ вивчає можливості безпечного продовження роботи зернового коридору.
Раніше в ефірі Радіо Свобода посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що можливість продовження дії зернового коридору без участі в угоді Росії є, але ніхто не може гарантувати, що РФ не атакуватиме кораблі.
17 липня – в останній день дії чинної угоди – Кремль заявив про припинення дії зернової угоди і про повернення до реалізації чорноморських домовленостей, як тільки російська частина зернової угоди буде виконана.
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували.
Москва заявляла, що за час дії зернової угоди не було відправлено жодного судна з російськими добривами. Крім того, Москва наполягала на підключенні Россільгоспбанку до системи міжбанківських платежів SWIFT.
Наєв розповів, як українські сили реагують на прибуття «вагнерівців» у Білорусь
Командувач Об’єднаних сил ЗС України Сергій Наєв розповів, як українські сили реагують на прибуття «вагнерівців» у Білорусь.
«Ми знаємо, що на територію Білорусі останнім часом прибувають найманці ПВК «Вагнер». Але вже зараз ми реагуємо та створюємо такі умови, щоб державний кордон України був повністю непрохідним для ворожих сил. Зокрема, на Чернігівщині тільки на одному з напрямків вирито понад 40 км протитанкового рову. Утворено понад 30 тисяч усіляких мінних пасток для ворожих сил», – заявив він у своєму відеозверненні.
Наєв зауважив, що українські військові додатково підсилять ділянки державного кордону невибуховими та вибуховими загородженнями, які «будуть несподіванками для ворога».
Державна прикордонна служба України 15 липня підтвердила інформацію про перекидання бойовиків «Вагнера» на територію Білорусі.
Посадовці Литви та Польщі повідомили, що стежать за розвитком ситуації з прибуттям до Білорусі після прибуття туди російських найманців.
Перед цим, 14 липня, у Міноборони Білорусі заявили, що бійці ПВК «Вагнер» вже почали навчати білоруських військових у таборі під Осиповичами.
У лютому 2022 року керівництво Білорусі підтримало агресію Росії проти України та дозволило використовувати військову інфраструктуру й повітряний простір для вторгнення російської армії та обстрілів мирних міст в Україні, жертвами яких стали тисячі цивільних жителів.
NASAMS і артбоєприпаси. США офіційно оголосили про новий пакет військової допомоги Україні
Міністерство оборони США оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на суму 1,3 мільярда доларів.
Як повідомляє пресслужба Пентагону, цей пакет, який включає критично важливі засоби протиповітряної оборони та боєприпаси.
У Пентагоні уточнили, що в рамках цього пакету нададуть:
- чотири національні передові зенітно-ракетні системи (NASAMS) і боєприпаси;
- артилерійські снаряди калібру 152 мм;
- обладнання для розмінування;
- Ракети TOW;
- Phoenix Ghost і Switchblade Unmanned Aerial System (UAS);
- високоточні авіаційні боєприпаси;
- засоби виявлення БПЛА та радіоелектронної боротьби;
- 150 бензовозів;
- 115 тактичних автомобілів для буксирування та перевезення техніки;
- 50 тактичних автомобілів для відновлення техніки;
- обладнання для безпеки портів і гаваней;
- тактичні захищені системи зв'язку.
На початку липня Сполучені Штати оголосили про нову військову допомогу для підтримки української армії у протистоянні російському вторгненню. У новому пакеті, серед іншого, є касетні боєприпаси. Це рішення викликало критику з боку неурядових організацій і збентежило кілька європейських країн.
Посол України в ПАР Любов Абравітова в коментарі Радіо Свобода заявила, що можливість відмовитися від участі Путіна в саміті обговорювалося між усіма країнами-членами БРІКС. Але саме ПАР, як країна, яка приймає цьогорічний саміт, була зацікавлена в тому, щоб Путін не приїжджав особисто. Адже, наголосила Абравітова, в такому випадку саме на Південно-Африканській республіці лежало зобов'язання його заарештувати.
Міністерство оборони Росії заявило, що з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, будуть розглядатися як потенційні перевізники вантажів військового призначення.
«Відповідно країни прапора цих суден вважатимуться залученими до українського конфлікту на стороні київського режиму. Крім того, низка морських районів у північно-західній та південно-східній частинах міжнародних вод Чорного моря оголошено тимчасово небезпечними для судноплавства», – йдеться у заяві російського відомства.
Це оголошення Москва зробила через два дні після відмови продовжити свою участь у зерновій угоді.
В останні дві доби російська армія завдала ударів по портовій інфраструктурі в Одеській та Миколаївській областях.
В ніч на 19 липня Росія нанесла масований удар різними типами ракет і безпілотниками по Одеській області, уразивши, як стверджує українська влада, портову інфраструктуру.
Як стверджують самі одесити, це була одна з найважчих ночей для міста з моменту повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року. Радіо Свобода зібрало фотосвідчення, які публікують Сили оборони, рятувальники і представники уряду з місця подій.
Російські війська зосереджують основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось 19 бойових зіткнень. Про це йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ.
За даними штабу, на Куп’янському напрямку українські війська стійко тримають оборону, на Бахмутському під щільним вогнем російської артилерії українські захисники успішно відбили атаки противника біля Богданівки – північний захід від Бахмута.
На Авдіївському напрямку під щільним вогнем російської авіації та артилерії ЗСУ успішно відбили атаки російських військ в районі Невельського, а на Мар’їнському – продовжують стримувати російський наступ біля Мар’їнки та Красногорівки.
Війська РФ безуспішно намагалися відновити втрачене положення у районі північніше Приютного Запорізької області, додають у Генштабі.
Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках – закріплюються на досягнутих рубежах та завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника.
Із Криму евакуюють людей, Путін боїться арешту: Росія слабшає на всіх фронтах?
- Росія другу ніч поспіль атакує Одесу: ракетами та дронами. Пошкоджені термінали морського порту, адмінбудівлі прокуратури та райсуду, кладовище та багатоповерхівки. Внаслідок атаки на порт знищені 60 тисяч тонн зерна, заявив український міністр аграрної політики Микола Сольський.
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» о 19:00 на @Радіо Свобода:
- Тим часом у Криму – вибухи на полігоні. Окупаційна влада окупованого півострова вже оголосила про евакуацію людей. Які масштаби і як це впливає на спроможність російської армії?
- У Білорусь продовжують прибувати колони «вагнерівців». У ЄС досягли прориву в дискусіях щодо санкцій проти Білорусі – їх можуть запровадити вже невдовзі. До всього Європарламент закликає Гаагу виписати ордер на арешт Лукашенка.
- А от Путін таки не поїде у ПАР, де його мали б заарештувати через ордер Гааги. Раніше президент ПАР оголосив, що Росія погрожувала війною в разі спроби арешту її президента. Врешті Путін виступить по відеозв’язку, а країну представлятиме Лавров. Докладніше – у «Свобода Live».
Азовське море близько: як морпіхи ЗСУ пробивають оборону Росії на колісних танках AMX-10RC
Екіпажі AMX-10RC брали участь у штурмі російських позицій і звільненні територій на південь від Великої Новосілки – майже на межі Донецької і Запорізької областей. Бронемашини AMX-10RC, або так звані колісні танки, Україні надала Франція. Саме танками військові їх називають неохоче, оскільки AMX-10RC на колесах і мають доволі легку броню. Але гармата потужна, 105-й калібр. Про враження від цієї техніки у реальних бойових умовах Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповіли військовослужбовці 37-ї окремої бригади морської піхоти ЗСУ.
ГУР попереджає: Росія готує на ЗАЕС операції «під чужим прапором»
Російські війська планують операції «під чужим прапором» на Запорізькій АЕС, попереджає Головне управління розвідки Міністерства оборони.
«Ймовірно, найближчим часом окупанти планують організацію чергової збройної провокації на території Запорізької атомної електростанції. З цією метою «департамент військової контррозвідки» ФСБ поширює серед особового складу окупаційного контингенту інформацію про начебто підготовку українськими Силами безпеки і оборони штурму ЗАЕС», – йдеться у повідомленні.
За даними ГУР, російська спецслужба стверджує, що наприкінці липня буде організовано «штурм» атомної станції, в якому начебто мають взяти участь «штурмові групи» і неназвані «добровольчі озброєні підрозділи України».
«Тиражування такої інформації може свідчити про підготовку окупантами операції «під чужим прапором», яка призведе до масштабної аварії на ЗАЕС. За наявною інформацією наразі готуються чергові імітаційні обстріли станції з метою подальшого звинувачення в них України», – додає українська розвідка.
Російські війська окупували Запорізьку атомну електростанцію 4 березня 2022 року. Відтоді українська розвідка неодноразово повідомляла про замінування російськими окупантами території станції, кількох енергоблоків та ставка-охолоджувача.
Генеральний штаб Збройних сил України заявив 4 липня про можливу підготовку Росією провокації на території окупованої нею Запорізької атомної електростанції «найближчим часом». Перед цим у «Росенергоатомі» заявили, що Україна нібито має атакувати Запорізьку АЕС в Енергодарі в ніч на середу, 5 липня.
Україна вивчає можливості відновлення зернового коридору – Зеленський
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ вивчає можливості безпечного продовження роботи зернового коридору.
«З Туреччиною ми працюємо зараз на різних рівнях. В мене буде інформація найближчим часом, як ми бачимо продовження зернового коридору. Коридор повинен бути в безпеці. Як ми можемо гарантувати безпеку в цьому коридорі? Тут є різні аспекти. Ми порушували питання щодо окремих конвоїв. Їх потрібно обговорювати не лише з Туреччиною, а і з іншими нашими партнерами. І ООН, і Туреччина, і військові можуть сказати, що гарантій 100% ніхто не дає. Але це дуже легка позиція. Це не та позиція, на яку ми готові. Тому що для нас потрібно, щоб коридор діяв», – сказав він у Києві під час брифінгу з главою уряду Ірландії Лео Варадкаром.
За його словами, приватний сектор, деякі компанії-орендатори кораблів або агротрейдери звертаються держави і заявляють про готовність йти коридором.
«Якщо держава дає нам на це дозвіл, ми підемо і будемо брати на себе відповідні ризики. Тут я також чекаю на відповідь від Міністерства інфраструктури та від наших військових чіткий план, як це може бути», – додав президент.
Раніше в ефірі Радіо Свобода посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що можливість продовження дії зернового коридору без участі в угоді Росії є, але ніхто не може гарантувати, що РФ не атакуватиме кораблі.
17 липня – в останній день дії чинної угоди – Кремль заявив про припинення дії зернової угоди і про повернення до реалізації чорноморських домовленостей, як тільки російська частина зернової угоди буде виконана.
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували.
Москва заявляла, що за час дії зернової угоди не було відправлено жодного судна з російськими добривами. Крім того, Москва наполягала на підключенні Россільгоспбанку до системи міжбанківських платежів SWIFT.
Білорусь: на території табору під Осиповичами зафіксували близько 500 одиниць техніки
Журналісти білоруської служби Радіо Свобода зафіксували на території військової частини в селищі Цель щонайменше 485 одиниць техніки.
Журналісти проаналізували супутниковий знімок Planet Labs, зроблений вранці 19 липня, селища Цель – є дані, що саме сюди прямували бійці російської приватної військової компанії «Вагнера».
Серед виявленої техніки:
- близько 55 тентових фур, деякі з причепами;
- близько 320 автомобілів, схожих за габаритами на УАЗ, фургони, мікроавтобуси УАЗ (так звані «буханки»), мікроавтобуси типу «Газель», легкові автомобілі;
- близько 45 автобусів різних модифікацій;
- близько 65 вантажівок різних модифікацій, у тому числі не менше 8 платформ з обладнанням, переважно будівельним.
Майже вся техніка розташована біля будівель, схожих на склади, а також на стоянці військового містечка. Частина машин припаркована біля самих наметів.
Серед цих об’єктів журналісти важкої військової техніки не виявили.
Крім того, в телеграм-каналах з’явилося відео, зняте у вечірній час на відкритому майданчику. На ньому зображений чоловік, голос якого схожий на голос засновника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина. Він привітав бійців «з прибуттям на білоруську землю».
«Те, що зараз відбувається на фронті, – це ганьба, в якій нам не потрібно брати участь. Треба дочекатися моменту, коли ми зможемо повністю проявити себе за повною програмою. Вирішено, що ми залишимося в Білорусі на деякий час», – сказав цей чоловік.
На вихідних в таборі в селі Цель спостерігалася активність – почала надходити автомобільна техніка. Були зафіксовані вантажівки та легкові автомобілі, мікроавтобуси, автобуси.
Державна прикордонна служба України 15 липня підтвердила інформацію про перекидання бойовиків «Вагнера» на територію Білорусі.
14 липня у Міноборони Білорусі офіційно заявили, що бійці ПВК «Вагнер» вже почали навчати білоруських військових у таборі під Осиповичами Могилівської області.
У лютому 2022 року керівництво Білорусі підтримало агресію Росії проти України та дозволило використовувати військову інфраструктуру й повітряний простір для вторгнення російської армії та обстрілів мирних міст в Україні, жертвами яких стали тисячі цивільних жителів.
Глава уряду Ірландії Лео Варадкар заявив, що в Ірландії розпочали розслідування після публікації фото ірландських деталей у двигуні збитого в Україні безпілотника Shahed.
«Ми знаємо про збиття цього дрона. Ми проводимо відповідне розслідування. Ми не віримо, що якісь ірландські компанії могли порушити санкції», – сказав він на спільному з президентом України Володимиром Зеленським брифінгу в Києві.
Він припустив, що, можливо, «санкції порушили якісь треті сторони»,
«Ми до цього дуже серйозно ставимося», – додав прем’єр Ірландії.
В безпілотниках, якими Росія атакувала вночі Миколаїв, були деталі західного виробництва.
Днями після чергової російської атаки дронами керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що у безпілотниках були виявлені деталі західного виробництва. Но одному з опублікованих фото було вказано, що ця деталь вироблена в Ірландії.
«На першому фото - іноземний карбюратор двигуна іранського БПЛА, який вночі атакував Миколаїв… Карбюратор, як і ще сотні деталей, зроблені у країнах Заходу та Азії. Часто росіяни затирають серійні номери в іноземних компонентах. На другому фото видно деталь із затертим серійним номером», – написав він.
Для захисту Одеси потрібні додаткові сучасні системи ППО – Зеленський
Для захисту Одеси з повітря Україні потрібні додаткові сучасні системи протиповітряної оборони – наприклад, SAMP-T або Patriot, сказав президент України Володимир Зеленський.
«Нам не вистачає тих систем, щоб захистити наші міста. Я навіть не кажу про всі міста, а ті міста, які забезпечують наших військових, наші головні коридори, де зосереджена наша стратегічна інфраструктура, ядерні об’єкти… Є дві системи на сьогодні. Я домовлявся з президентом Макроном і прем’єр-міністром Італії Джорджією Мелоні, коли ми мали отримали SAMP-T. Не будемо зараз говорити, де є ці системи, але вони працюють, працюють прекрасно», – сказав він під час брифінгу з главою уряду Ірландії Лео Варадкаром.
«Якби в нас були відповідні додаткові системи, то вони захистили б інфраструктуру Одеси, і не тільки портову інфраструктуру. Або це системи Patriot. Ви також прекрасно знаєте, хто нам надавав ці системи. Але всього цього поки що не вистачає, щоб захистити відповідну інфраструктуру», – додав Зеленський.
Російські війська в ніч на 19 липня завдали удару по півдню України, випустивши понад 60 повітряних цілей. Українські сили ППО знищили 13 «Калібрів», одну ракету Х-59 та 23 БПЛА. На Одещині війська РФ цілили в об’єкти інфраструктури, зокрема у зерновий та олійний термінали. Є також повідомлення про влучання в інфраструктурний об’єкт на Житомирщині та обстріли Миколаївщини. 12 людей постраждали на Одещині і двоє – на Миколаївщині.
Поліція Києва повідомила, що правоохоронці з’ясовують обставини смерті військового в одній із лікарень Солом’янського району.
«31-річний військовослужбовець знаходився на лікуванні у медустанові з 30 червня. 16 липня о 23:50 друг померлого, який проходив лікування з ним в одній палаті, виявив останнього на вулиці на території лікарні у збудженому та неадекватному стані. Він повідомив про це працівників муніципальної охорони медзакладу. Співробітники муніципальної охорони разом з медиками доправили потерпілого до палати, пізніше чоловік був переведений в реанімацію. Наступного дня, 17 липня, лікарі констатували смерть військовослужбовця», – розповіли у поліції.
Повідомляється, що після отримання виклику щодо смерті чоловіка на місце прибула слідчо-оперативна група.
«Правоохоронці опитали персонал лікарні, охоронців, вилучили відео з камер зовнішнього спостереження, а також з нагрудних бодікамер працівників муніципальної охорони. Також криміналісти ретельно оглянули бомбосховище, до якого ввечері заходив військовий. Розпочато два кримінальних провадження: за ч. 1 ст. 115 ККУ – умисне вбивство та ч. 1 ст. 140 ККУ – неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником», – йдеться в повідомленні.
Наразі для встановлення остаточної причини смерті військового проводиться судово-медична експертиза.
Персональні дані про військового поліція не надає. Інформації від правоохоронців, про який саме медзаклад йдеться, також немає, як і коментарів представників лікарні щодо ситуації.
Атака на Куп'янськ: остання надія Росії?
17 липня командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що армія Росії перейшла у наступ на Куп'янському напрямку. За його словами, війська РФ поставили собі за мету розгромити Сили оборони в районі Куп'янська і продовжити наступ углиб українських бойових порядків.
Спікер Східного угруповання військ Сергій Череватий цього дня додав, що Росія зосередила на цьому напрямку понад 100 тисяч солдатів – більше, ніж угруповання військ СРСР, яке воювало в Афганістані.
Напередодні початку наступу Росії голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов заявляв, що Росія «намагається переходити від висування просто диверсійно-розвідувальних груп до масштабних штурмових дій».
Проте вже ввечері наступного дня 18 липня заступник міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що ініціативу на Куп'янському напрямі вже у ЗСУ.
Понад те, вона зазначила, що Сили оборони продовжують йти вперед на південь від Бахмуту – там, біля Кліщіївки, розташовані панівні висоти, які дозволяють тримати під вогневим контролем все місто.
А 19 липня речник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов повідомив про просування біля Оріхово-Василівки вже на північ від Бахмута.
Головні питання випуску:
На що розраховує Росія, атакуючи у напрямку Куп'янська – і які сили для цього зібрала?
Чому відкриття загарбниками нового фронту не зупиняє просування ЗСУ навколо Бахмуту та на Півдні?
І чи стане битва на Куп'янському напрямку останньою великою атакою РФ – перед можливою новою хвилею мобілізації у Росії?
Знищено 60 тисяч тонн зерна – уряд про збитки через атаку РФ на порти Одеси і Чорноморська
Міністр аграрної політики і продовольства Микола Сольський розповів про масштаби руйнувань через нічну атаку військ РФ по об’єктах портової інфраструктури, що були залучені до зернової ініціативи.
«Атаковані зернові термінали та портова інфраструктура в портах Одеса та Чорноморськ. Нічний удар вивів з роботи значну частину зернової експортної інфраструктури порту Чорноморськ. За оцінками спеціалістів, для повноцінного відновлення об’єктів, що постраждали цієї ночі, знадобиться не менше року. У порту Чорноморська також були знищені 60 000 т зерна, яке мало бути завантажене на великотоннажне судно і відправлене зерновим коридором ще 60 днів тому», – повідомив Сольський.
За його словами, найбільше постраждала зернова інфраструктура міжнародних та українських трейдерів та перевізників Kernel, Viterra, CMA CGM Group.
«Це терористичний акт не проти України, а проти всього світу, продовольча безпека якого знову під загрозою…Якщо ми не зможемо експортувати продовольство, то населення найбідніших країн опиниться на межі виживання. Крім того, постраждає економіка не лише України, а й світу. Зросте ціна на збіжжя і не всі країни зможуть дозволити собі купувати сільгосппродукцію, а значить ціна значно зросте на продукти харчування: борошно, крупи, мʼясо», – зазначив Сольський.
Раніше сьогодні президент Володимир Зеленський заявив, що Росія свідомо завдає ударів по інфраструктурі зернової ініціативи. Зеленський зазначив, що доручив МЗС активізувати контакти з партнерами для збільшення тиску на РФ та продовження нормального експорту українського зерна.
Російські війська обстріляли південь України вночі проти 19 липня, випустивши понад 60 повітряних цілей. Українські сили ППО знищили 13 «Калібрів», одну ракету Х-59 та 23 БПЛА. На Одещині війська РФ цілили в об’єкти інфраструктури, зокрема у зерновий та олійний термінали. Є також повідомлення про влучання в інфраструктурний об’єкт на Житомирщині та обстріли Миколаївщини. 12 людей постраждали на Одещині і двоє – на Миколаївщині.