Голови МЗС ЄС обговорять скасування туристичних віз для громадян Росії наприкінці місяця
Міністри закордонних справ Європейського Союзу обговорять можливі візові обмеження для громадян Росії, повідомив редактор Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода з питань Європи Рікард Юзвяк 10 серпня.
Водночас він назвав позитивне рішення щодо скасування туристичних віз малоймовірним.
«Наразі малоймовірно, що ЄС як єдиний блок дійде згоди щодо припинення видачі туристичних віз росіянам, але, як і у випадку з багатьма санкціями ЄС щодо Росії цього року, «все можливо». Це буде обговорено на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Празі наприкінці місяця», – повідомив Юзвяк.
Раніше представники української влади закликали Захід закрити кордони для російських громадян.
У низці країн Євросоюзу триває дискусія щодо можливості заборони на видачу віз громадянам Росії. З такою ініціативою вже виступили Естонія, Латвія та Фінляндія. Євросоюз із 26 лютого призупинив спрощений візовий режим із Росією. Посольства та візові центри низки європейських країн обмежили або повністю припинили оформлення короткострокових шенгенських віз для росіян.
Водночас у Єврокомісії виключили повне припинення видачі віз росіянам, оскільки це суперечить нормам ЄС.
У Білорусі почалися військові збори, зберігається загроза ракетних ударів – Генштаб ЗСУ
Оперативна ситуація на півночі України протягом дня не змінювалася, проте в Білорусі почалися військові навчання – про це йдеться в зведенні Генерального штабу Збройних сил України 10 серпня.
«За наявною інформацією, з 9 серпня цього року, у Мінську, під керівництвом начальника Генерального штабу збройних сил республіки Білорусь розпочато проведення зборів з підрозділами територіальної оборони із залученням військовозобов’язаних запасу. Зберігається загроза ракетних та авіаційних ударів з території республіки Білорусь», – повідомляє командування.
За даними штабу, російські війська намагалися вести штурмові дії біля населених пунктів Уди, Петрівка та Гусарівка на Харківщині, проте мусили відступити через опір українських підрозділів.
Російська армія обстрілювала населені пункти на різних напрямках.
«На Краматорському напрямку зафіксовано обстріли біля Сіверська, Верхньокам’янського, Григорівки та Сидорового. Наступальними та штурмовими діями намагався просунутися в районах населених пунктів Бахмут, Кодема, Спірне, Яковлівка та Соледар, успіху не мав, відійшов… Ворог вів наступальні дії у напрямках Авдіївки та Пісків, отримав гідну відсіч та відійшов», – йдеться в зведенні.
Також невдачею закінчилася спроба розвідки боєм неподалік Лозового на Херсонщині.
Білорусь анонсувала спільні військові навчання з Росією напередодні.
Експарламентаря від «Партії регіонів» оголосили в міжнародний розшук – СБУ
Колишнього народного депутата від «Партії регіонів» оголосили в міжнародний розшук за підозрою в колабораційній діяльності і низці інших злочинів. Про це повідомила Служба безпеки України 10 серпня.
«Слідчі Служби безпеки зібрали додаткову доказову базу і повідомили про підозру у нових злочинах колишньому народному депутату від «Партії регіонів», якого у червні вже було обвинувачено у колабораційній діяльності», – йдеться в повідомленні.
Окрім колабораціонізму, тепер йдеться також про посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, порушення рівноправності громадян, пропаганду війни та виправдовування агресії Росії.
Як пояснюють у СБУ, підставами для нової підозри стали останні заяви фігуранта в ефірі «прокремлівських ЗМІ», у яких він закликав до зміни меж території України і заперечував російську агресію.
«Отримані висновки підтверджують, що у виступах фігуранта присутні факти його підривної діяльності проти України. Зокрема, мова йде про розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності тощо. У зв’язку з оголошенням у міжнародний розшук тепер ця особа нев’їздна до цивілізованих країн», – додає пресслужба відомства.
Ім’я колишнього парламентаря правоохоронці не розголошують. У червні 2022 року стало відомо, що СБУ повідомила про підозру колишньому народному депутату від Партії регіонів у колабораційній діяльності.
СБУ не називали прізивща депутата, однак деталі вказали на те, що йдеться про колишнього члена Партії регіонів Ігоря Маркова. Після Революції Гідності Ігор Марков утік до Росії.
«Чергова дешева вистава»: Подоляк про заклик Росії до засідання Радбезу ООН через Запорізьку АЕС
Росія сама створює загрози на Запорізькій атомній електростанції, через які закликає провести засідання Ради безпеки ООН – про це йдеться в коментарі радника голови Офісу президента Михайла Подоляка.
«Росія захоплює найбільшу АЕС Європи, бере в заручники персонал, мінує стіни, зберігає зброю в цехах, обстрілює зі станції міста. Але «провокує катастрофу Україна»? Кремль хоче ініціювати чергову дешеву виставу в стінах ООН, але забуває: світ не працює за правилами російського телебачення», – заявив Подоляк.
Раніше перший заступник постійного представника Росії при ООН Дмитро Полянський заявив, що Москва ініціює засідання Ради безпеки ООН 11 серпня для обговорення питань навколо Запорізької атомної електростанції.
9 серпня в «Енергоатомі» також попередили, що окупанти готуються перенаправити видобуток електроенергії із Запорізької АЕС на Крим, який Росія силоміць анексувала в України вісім років тому.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш 8 серпня назвав будь-який напад на атомну станцію «самогубством» і вимагав надати інспекторам ООН доступ до ЗАЕС.
Наступного дня голова російської окупаційної адміністрації в Запорізькій області Євген Балицький заявив російському телебаченню, що «посилюються системи протиповітряної оборони електростанції».
«Війна має закінчитися там, де почалася» – Зеленський про Крим. Туристи панікують?
ЗСУ розповіли, яка саме та скільки техніки було на російському військовому аеродромі в Новофедорівці. Повітряні сили припускають, що внаслідок вчорашніх вибухів на аеродромі в окупованому Криму знищені склад авіаційного озброєння та близько десятка літаків.
Раніше Міноборони РФ повідомило, що внаслідок вибуху авіаційна техніка не пошкоджена. Хоча згодом у мережі почали з’являтися відео зі знищеними літаками та згорілими автівками поблизу військового аеродрому. Радіо Свобода, на жаль, не може верифікувати їх.
В Міноборони України офіційно не підтвердили факту обстрілу аеродрому, а порадили пильніше слідкувати за протипожежною безпекою. Щоправда, видання The New York Times, посилаючись на високопоставленого українського військового чиновника, повідомило, що, можливо, удар по авіабазі був нанесений «пристроєм виключно українського виробництва». Офіційна позиція російського командування лишається незмінною – детонація боєприпасів.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на вибухи в Новофедорівці, заявивши у своєму вечірньому зверненні, що «війна має закінчитися там, де почалася», маючи на увазі саме Крим. У Білому домі теж підтримали прагнення України повернути свою територіальну цілісність.
Тим часом в інтернеті – все більше відео з імовірними чергами з автомобілями туристів, які екстрено їдуть з півострова через Керченський міст до Росії. Чи дійсно російські туристи запанікували?
Про це і не тільки говоримо в програмі «Свобода LIVE» о 18:00 на @Радіо Свобода.
Якими будуть нові цілі Росії на Донбасі?
Російська армія підбирається до Бахмута: щодня робить по кілька спроб штурмів на підступах та обстрілює з артилерії позиції навколо міста. Відносною новиною останніх двох тижнів стала активізація російських підрозділів під Авдіївкою: адже здавалося, що їм і так бракує сил для атаки на Бахмут. Українське командування констатує, що агресор намагаються вести наступ у напрямку Донецьк-Піски: там тривають бойові дії, втім, два наступи на цій ділянці минулої доби закінчилося для російської армії втратами та відступом. Під Слов'янськом лінія фронту не рухається, хоча позиції на північний захід від міста обстрілюють щодоби. Які подальші плани російських військ на Донеччині? Ми попросили фронтових журналістів Донбас.Реалії та Радіо Свобода поділитися своїми прогнозами розвитку ситуації, адже вони щодня дивляться на різні точки фронту.
Instagram розблокував сторінку Асоціації родин захисників «Азовсталі»
Платформа Instagram розблокувала сторінку Асоціації родин захисників «Азовсталі» – про це 10 серпня повідомила сама організація.
«Наш Інстаграм знову в строю», – прокоментували в об’єднанні.
Асоціація подякувала за допомогу Міністерству цифрової трансформації України за допомогу.
Очільник відомства Михайло Федоров у своєму коментарі подякував компанії Meta, яка володіє соцмережею, за «швидку реакцію».
«Чекаємо відновлення інших сторінок, повʼязаних з «Азовом», – зазначив він.
Напередодні Асоціація родин захисників «Азовсталі» повідомила про блокування своєї сторінки в Instagram. Наразі сторінка має майже 35 тисяч підписників.
Асоціація родин захисників «Азовсталі» об’єднує родичок і родичів українських військових, які захищали завод у Маріуполі протягом понад 80 днів. Наразі вони перебувають у російському полоні.
Вибухи в Криму та на Херсонщині: окупанти посилюють «фільтраційні» заходи
Російські окупаційні сили посилили «фільтраційні» заходи в наближених до анексованого Криму регіонах Херсонської області. Про це проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я» розповіли херсонські чиновники.
Зокрема, перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський повідомив, що сьогодні в Генічеському районі російські військові проводять ретельні перевірки на блокпостах. За його словами, особливо посилився тиск після нещодавніх вибухів у Генічеському районі та вчорашніх під Саками у Криму.
«Вони посилили фільтраційні заходи, це є. Саме сьогодні там (у Генічеському районі – ред.) дуже ретельно перевіряли на блокпостах. Перевіряли повністю автотранспортні засоби, не пропускали нікого. Мені відомо, що вони там створили «штаб по ліквідації наслідків», що туди виїжджав фейковий голова району разом із військовими, вони щось оглядали», – розповів Соболевський.
Він додав, що на його пам’яті це перша подібна ситуація в Генічеському районі:
«Це єдиний район із п’яти, де не було повідомлено про знищення там військових цілей».
Традиційно, під особливим наглядом – чоловіки, каже Соболевський. За його даними, схожі перевірки також відбуваються в окупованому Скадовську. Цю інформацію «Новинам Приазов’я» також підтвердив мер Скадовська Олександр Яковлєв.
«В нас є гаражний кооператив величенький, і там проводилася перевірка. Тобто людей змусили відкривати гаражі, вони (російські військові – ред.) перевіряли вміст, шукали, як завжди, зброю або ще такі речі, які вони вважають забороненими», – розповів Яковлєв.
За словами міського голови, тиск із боку окупантів триває постійно.
«Здійснюються «фільтраційні» заходи, перевірки, людей зупиняють, телефони перевіряють. буває, відпрацьовують якісь свої адреси. Перевірки проводять, це постійно відбувається», – зазначив мер Скадовська.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини півдня України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Міністр оборони США анонсував збільшення військових навчань для країн Балтії
Міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін заявив 10 серпня, що США проводитимуть більше військових навчань з балтійськими країнами, такими як Латвія, і планують забезпечити посилене навчання.
Виступаючи на пресконференції з міністром оборони Латвії Артісом Пабріксом у Ризі, Остін сказав, що Вашингтон також може розмістити більше американських військ, якщо це необхідно для зміцнення регіону проти будь-якої можливої загрози з боку Росії.
Остін, який перебуває з дводенним візитом у Латвії, сказав, що плани здійснювати безперервну ротацію сил у Балтії, ймовірно, будуть залучати війська з американських підрозділів у Румунії та інших частинах Європи, але «ми також можемо залучити сили зі Сполучених Штатів».
Під час свого візиту Остін неодноразово підтверджував зобов’язання Америки допомогти регіону оборонятися.
Остін став першим міністром оборони США, який відвідав Латвію за майже три десятиліття, підкреслюючи дедалі більшу важливість балтійських країн, які межують із західним кордоном Росії.
Як нагадали в Пентагоні, що останнім керівником оборони, який відвідав Латвію, був Вільям Перрі в 1995 році.
Пабрікс, своєю чергою, сказав журналістам, що його головними пріоритетами є отримання більшої кількості військових засобів США. Він додав, що для того, аби захистити свою країну, війська його країни потребують щоденних «тренувань до найменших деталей». Латвія також потребує додаткової фінансової допомоги з боку США для закупівлі нової військової техніки, а також для посилення протиповітряної та берегової оборони, зазначив міністр оборони.
Остін зустрівся з вищим керівництвом Латвії, в тому числі з президентом Егілсом Левітсом у Ризькому замку, пообіцявши непохитну відданість Америки підтримці Балтійського регіону проти будь-якої російської агресії.
Три країни Балтії – Латвія, Литва та Естонія – є колишніми радянськими республіками, анексованими під час Другої світової війни. Вони здобули незалежність після розпаду Радянського Союзу в 1991 році, а в 2004 році приєдналися до НАТО, таким чином отримавши військовий захист західних союзників.
Кулеба закликав Євросоюз і G7 не видавати візи громадянам Росії
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підтримав заклик закрити в’їзд громадянам Росії до країн Заходу. Про це він заявив 10 серпня.
Зокрема, Кулеба закликав країни Європейського Союзу та «Групи Семи» перестати видавати візи росіянам.
«Володимир Зеленський абсолютно правий, наполягаючи на цьому. Росіяни переважно підтримують війну проти України. Вони мають бути позбавлені права перетинати міжнародні кодони, доки не навчаться їх поважати», – аргументував голова МЗС.
Президент України Володимир Зеленський днями в інтерв’ю американському виданню The Washington Post закликав Захід закрити кордони для громадян Росії. Він висловив переконання, що російські громадяни мають «жити у власному світі, доки не змінять свою філософію». Ця пропозиція викликала критику, зокрема, з боку представників російської опозиції.
У низці країн Євросоюзу триває дискусія щодо можливості заборони на видачу віз громадянам Росії. З такою ініціативою вже виступили Естонія, Латвія та Фінляндія. Євросоюз із 26 лютого призупинив спрощений візовий режим із Росією. Посольства та візові центри низки європейських країн обмежили або повністю припинили оформлення короткострокових шенгенських віз для росіян.
Водночас у Єврокомісії виключили повне припинення видачі віз росіянам, оскільки це суперечить нормам ЄС.
Міська рада Маріуполя повідомила, що в окупованому місті 10 серпня пролунав вибух
«О 12:00 в Центральному районі біля ЕКО-Ринку пролунав потужний вибух. Ми не можемо ані спростувати, ані підтвердити інформацію про роботу Маріупольської групи спротиву», – йдеться в заяві.
Наразі місцева влада, за її повідомленням, чекає на подальші новини.
Російські війська взяли Маріуполь у блокаду в березні 2022 року. 20 травня Міністерство оборони Росії заявило, що завод «Азовсталь» у Маріуполі, який був останнім оплотом оборони українських військ у місті після того, як більшу частину його території захопили російські військові, перейшов під контроль сил РФ.
Росія вимагає засідання Ради безпеки ООН через ситуацію на Запорізькій АЕС
Москва звернулася до Ради Безпеки ООН з проханням провести засідання 11 серпня для обговорення питань навколо Запорізької атомної електростанції. Цю інформацію підтвердив перший заступник постійного представника Росії при ООН Дмитро Полянський 10 серпня, передають міжнародні медіа.
За його словами, Росія хоче, щоб глава агентства ООН з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі виступив перед учасниками зустрічі зі звітом.
Заява пролунала на тлі дедалі гостріших міжнародних побоювань щодо безпеки, а також з огляду на те, що російські окупанти, як повідомляється, готуються перенаправити виробництво електроенергії на Крим.
Оператор станції, державна компанія «Енергоатом», і виснажені українські працівники, які все ще працюють на об’єкті через п’ять місяців після його захоплення російськими військами, неодноразово попереджали про ризики ядерної катастрофи.
Запорізька атомна станція є найбільшою атомною станцією в Європі, на ній розміщено шість із 15 українських реакторів.
9 серпня в «Енергоатомі» також попередили, що окупанти готуються перенаправити видобуток електроенергії із Запорізької АЕС на Крим, який Росія силоміць анексувала в України вісім років тому.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш 8 серпня назвав будь-який напад на атомну станцію «самогубством» і вимагав надати інспекторам ООН доступ до ЗАЕС.
Наступного дня голова російської окупаційної адміністрації в Запорізькій області Євген Балицький заявив російському телебаченню, що «посилюються системи протиповітряної оборони електростанції».
Київ і деякі західні лідери звинуватили Росію в «ядерному шантажі» через дії її армії щодо Запорізької та інших українських ядерних об’єктів і неодноразові натяки Москви на те, що вона може розгорнути свій ядерний арсенал у відповідь на дії Заходу, пов’язані з російською агресією проти України.
Міністри закордонних справ країн «Групи семи» (G7) 10 серпня вимагали від Росії повернути Україні контроль над Запорізьким заводом.
Оборона Бахмуту: що відбувається на підступах до міста – фоторепортаж
Після того, як російська армія зайшла в найбільше місто тоді ще контрольованої Києвом території Луганщини – Сєвєродонецьк, оборона української армії змістилася і розтягнулася на околицях міста Бахмуту. Це чи не ключова точка для російських сил, адже місто є сполучником кількох напрямків Лисичанськ-Горлівка-Костянтинівка-Краматорськ. Цю ділянку обороняють різні роди військ. Водночас ситуація залишається вкрай складною, а ще переважаюча кількість артилерії сиплеться як на голови мирному населенню, так і військам, які окопалися у полях. Як виглядає оборона - дивіться у фоторепортажі Радіо Свобода.
«Білоруських партизанів» засудили від 2 до 16 років ув’язнення
П'ятьох білоруських активістів, які були заарештовані за нібито пошкодження залізниць, засуджено за звинуваченнями в тероризмі. Про це повідомляє білоруське бюро Радіо Свобода.
Суд у місті Бобруйськ 10 серпня засудив Костянтина Єрмаловича до 16 років позбавлення волі та зобов’язав його сплатити 9600 рублів штрафу.
Віталія Мінкевича присудили до 15 років колонії, а Ігоря Козлова – 14 років позбавлення волі.
У справі також фігурували дві жінки – Надія Полкіна та Наталя Кедь. Полкіну засудили до двох років позбавлення волі, а Кедь – до двох років умовно-дострокового терміну.
П'ятьох активістів звинуватили у вчиненні теракту, погрозі вчинення теракту, створенні терористичної групи та образі президента країни.
Вони були серед приблизно 60 чоловіків і жінок, заарештованих за ймовірну причетність до руйнування білоруських залізниць, щоб перешкоджати транспортуванню російських військ і озброєння в Україну з початку російського вторгнення. Інші справи ще розслідуються.
Кампанія під назвою «залізнична війна» була ініційована в Білорусі групою BYPOL (організації, яку заснували у Варшаві колишні офіцери білоруських силових структур, котрі покинули службу після минулих президентських виборів і були змушені виїхати з країни). Ті, хто брав участь у кампанії, отримали прізвисько «залізничні партизани».
Білорусь не є прямим учасником війни в Україні, але вона надала матеріально-технічну підтримку Росії для вторгнення, дозволивши російським військам увійти в Україну через свою територію.
Західні країни застосували санкції щодо Білорусі, як і Росії, у відповідь на війну Кремля проти України та за зусилля Білорусі допомогти російському вторгненню.
У травні Олександр Лукашенко підписав суперечливий закон про внесення змін до Кримінального кодексу, які дозволили застосовувати смертну кару за «замах на терористичні акти».
Після ударів ЗСУ міст біля Каховської ГЕС неможливо використовувати – ОК «Південь»
Після ударів ЗСУ міст біля Каховської ГЕС неможливо використовувати, повідомили в фейсбук оперативному командуванні «Південь».
«Наш вогневий контроль транспортно-логістичних шляхів на тимчасово окупованих територіях Херсонщини призвів до закріплення статусу мосту в районі Каховської ГЕС як непридатного для використання. Влучання акуратне, але дієве», – йдеться у повідомленні.
Також про неможливість використання цього мосту повідомили у Херсонській ОВА.
Напередодні начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони «Півдня» Наталя Гуменюк повідомила, що українські військові в ніч на 8 серпня завдали ударів по Антонівському і Каховському мостах на території тимчасово окупованої Херсонщини.
Наприкінці липня Збройні сили України кілька разів завдали точкових ударів по Антонівському автомобільному та залізничному мостах, чим зруйнували логістичні й транспортні шляхи російських військ.
3 серпня стало відомо – супутник Planet Labs зафіксував, що російські військові почали використовувати окрему поромну переправу для переміщення техніки через Дніпро неподалік окупованого Херсону. Знімки, що це підтверджують, є у розпорядженні програми Радіо Свобода «Схеми». Це вже друга переправа, яку побудували окупанти після ударів Збройних сил України по Антонівському автомобільному та залізничному мостах.
Британська розвідка раніше повідомляла, що російські війська побудували біля Херсону два понтонні мости і обладнали поромну переправу, щоб компенсувати пошкодження Антонівського мосту.
Вибухи в Криму і небезпека перекуру
«Точка зору» Віталія Портникова, журналіста і політичного коментатора, оглядача Радіо Свобода і Крим.Реалії:
«Після вибухів на військовому аеродромі в кримській Новофедорівці російські медіа оприлюднили низку версій про причини того, що сталося. Але при цьому жодна з цих версій не припускала української участі у події...
Дал – тут
Глави МЗС країн G7 закликають Росію повернути Україні контроль над Запорізькою АЕС
Глави МЗС країн G7 і представник Європейського Союзу закликали Росію передати під контроль України Запорізьку АЕС, про це йдеться у заяві міністрів.
«Ми вимагаємо, щоб Росія негайно повернула повний контроль над Запорізькою АЕС її законному суверенному власнику, Україні, а також повернула контроль над усіма ядерними об'єктами в межах визнаних на міжнародному рівні кордонів України для гарантування безпечної роботи цих об'єктів», – йдеться у повідомленні.
У заяві наголошується, що українські працівники Запорізької атомної електростанції повинні мати можливість виконувати свої обов'язки без погроз і тиску.
«Саме постійний контроль Росії над станцією ставить під загрозу регіон.
Ми як і раніше глибоко стурбовані серйозною загрозою, яку захоплення українських ядерних об’єктів та інші дії російських збройних сил створюють для безпеки цих об’єктів, значно підвищуючи ризик ядерної аварії чи інциденту та створюючи загрозу для населення України, сусідніх держав і міжнародної спільноти», – додають представники країн G7.
Вони знову заявляємо про повну та постійну підтримку МАГАТЕ – співробітники агенції повинні мати безпечний і безперешкодний доступ до всіх ядерних станцій в Україні, «безпосередньо та без втручання» спілкуватися з українським персоналом, відповідальним за їх експлуатацію.
5 серпня стало відомо, що Запорізька атомна станція відключила від мережі один із трьох енергоблоків, що працюють, через російські обстріли. За даними «Енергоатома», обстріли були приблизно о 14:30, а потім ще ввечері – було три «прильоти» біля промислового майданчика ЗАЕС. Натомість російська сторона звинуватила українських військових в обстрілі АЕС.
Як повідомили в «Енергоатомі», 6 серпня російські окупанти вкотре здійснили ракетні обстріли Запорізької АЕС та міста Енергодар – влучили по майданчику ЗАЕС безпосередньо поруч зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива.
Від 4 березня Запорізька АЕС захоплена російськими військами. Також під окупацією перебуває і місто-супутник ЗАЕС – Енергодар.
Спротив населення посилюється через псевдореферендум – мер окупованого Мелітополя
Мер окупованого Мелітополя Іван Федоров стверджує, що російські окупаційні сили не мають підтримки місцевих жителів щодо проведення в місті псевдореферендуму. Про це він сказав в коментарі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
«Я б не назвав цю подію як «референдум». Тому що ми точно говоримо не про демократію і не про волевиявлення наших громадян. Сьогодні можемо чітко констатувати, що у зв'язку з проведенням цих псевдореферендумів на території міста Мелітополя можемо спостерігати посилення спротиву цивільного населення перед ворогом», – каже Федоров.
За його словами, два тижні тому окупаційні сили ходили по домівках аби з'ясувати настрої щодо запланованого голосування.
«Були перші проходки по квартирах та домівках наших мешканців з автоматниками. Наші люди змогли відповісти абсолютно свідомо про те, що вони проти цього проведення референдуму. Чому я так кажу, тому що лише менше 10% погодилися відповісти позитивно на ці запитання», – розповів мер окупованого Мелітополя.
Він також повідомив, що поки що немає ні бюлетеня, ні варіантів запитань або як ці питання будуть сформульовані. Немає також чіткої дати проведення псевдореферендуму.
«Спочатку вони хотіли провести наприкінці серпня, потім говорили про 12 серпня – єдиний день голосування. Вже зараз вони кажуть, що не буде єдиної дати, буде 7 днів проходити референдум, але коли це відбудеться невідомо», – додав Федоров.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини півдня України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Призначений російськими військовими «керувати» окупованою частиною Запорізької області Євген Балицький 8 серпня заявив, що підписав «розпорядження» про початок підготовки до так званого «референдуму» щодо «приєднання» до Росії. При цьому, у «розпорядженні» не вказана дата, коли псевдореферендум має відбутися.
Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні 7 серпня заявив: «Якщо російські окупаційні сили зважаться провести хоча б один псевдореферендум на окупованих територіях України, будь-яка можливість переговорів з Росією буде закрита».
Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков 8 серпня відреагував на цю заяву Зеленського і сказав, що нібито «не Росія збирається проводити псевдореферендуми на окупованих територіях Запоріжжя та Херсонщини, а місцеве населення».
Російські війська, за останніми даними, контролюють близько 60% Запорізької. При цьому обласний центр – Запоріжжя – лишається під контролем України. Українська влада заявляє, що всі окуповані території будуть звільнені.
Керівник Центр територіальної оборони Дніпра Геннадій Корбан заявляє, що йому невідома «справжня причина» припинення його громадянства України. Про це він заявив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.
«Мені складно відповісти на це питання, бо маю таке саме питання. Тобто я здивований з цього приводу. Причому такий цинічний крок – якось треба його хоча б пояснити. Ну, добре, мені не хочете пояснювати – поясніть людям, які ставлять питання. Справжньої причини поки що ніхто не розуміє. Ні я не розумію справжньої причини, ні суспільство не розуміє справжньої причини», – сказав він.
Геннадій Корбан також відреагував на версію, що припинення його українського громадянства пов'язане з його спілкуванням з американським політиком від Республіканської партії Вікторією Спартц.
Він каже, що зустрічався з Спартц лише раз і не обговорював з нею Офіс президента чи якісь внутрішньополітичні питання.
«Ми говорили переважно про те, як потрібно комплектувати бойові бригади озброєнням. І як треба складати заявки, бо знову ж таки некомпетентність якихось чиновників у Міністерстві оборони, некомпетентність якихось військових, які може і не повинні бути в цьому компетентні, у Генеральному штабі - я не називаю прізвища, тому що я їх навіть не знаю…Я з нею не обговорював Офіс президента, я не обговорював якихось людей, які працюють в Офісі президента, я не обговорював обстановку в країні, я не обговорював внутрішньополітичні питання.. Так (це була перша зустріч – ред.) я взагалі раніше ніколи не зустрічався з американськими політиками. Ну, через свою посаду, людина захотіла поговорити – хіба я можу відмовити? Якщо відмовити – це просто невігластво. Тим паче американському політику. Людині, яка підписувала ленд-ліз (закон про ленд-ліз підписував президент США Джо Байден – ред.)», – розповів він.
Деякі експерти припускають, що припиненням громадянства Офіс президента міг помститися Корбану за нібито інформування Вікторії Спартц про ситуацію в Україні.
Сама конгресвумен пов'язує припинення громадянства Корбана з зустріччю з нею.
22 липня стало відомо, що в Геннадія Корбана на контрольно-пропускному пункті на кордоні України вилучили закордонний паспорт.
За день до того народний депутат Сергій Власенко з фракції «Батьківщина» оприлюднив нібито копію указу президента Володимира Зеленського про припинення громадянства України для деяких осіб, зокрема бізнесменів Ігоря Коломойського, Геннадія Корбана, народного депутата Вадима Рабіновича.
Офіційного підтвердження справжності поширеного у мережі «указу» немає.
Секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов заявив, що укази про громадянство передбачають наявність у них персональних даних, відтак вони закриті для публічного доступу.
Таміла Ташева: «Чи маємо ми право на військовий шлях звільнення Криму? Звісно!»
Продовження інтерв’ю з представницею президента України у Криму Тамілою Ташевою (першу частину читайте тут). Журналісти проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії говорили з Ташевою про те, які настрої фіксуються в Криму після повномасштабного вторгнення Росії в Україну (Москва війну проти України називає «спеціальною військовою операцією» – ред.), чого чекати від нового саміту «Кримської платформи» та яким шляхом Україна звільнятиме Крим.