Доступність посилання

Наслідки російської дронової атаки по Києву. 12 січня 2026 року
Наслідки російської дронової атаки по Києву. 12 січня 2026 року

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

Втрати Росії на війні проти України перевищили 93 тисячі військових – дані Генштабу

Російська армія втратила близько 340 військовослужбовців в Україні за попередню добу, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 8 грудня.

Загальні втрати Росії від 24 лютого українське командування оцінює в 93 080 людей.

Крім того, штаб наводить дані щодо втрат російської техніки за добу:

  • 2 танки (загальна кількість – 2937)
  • 2 бойові броньовані машини (5911)
  • 2 артилерійські системи (1925)
  • 2 безпілотники оперативно-тактичного рівня (1603)
  • 2 автомобілі (4528)
  • 1 одиниця спеціальної техніки (164)

Штаб зазначає, що дані уточнюються.

Голова Обʼєднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив 10 листопада, що втрати Росії у війні становлять не менше ніж 100 тисяч убитими та пораненими.

ЗСУ, за словами Міллі, ймовірно, зазнали аналогічних втрат. Крім того, він повідомив, що з початку війни в Україні загинули близько 40 тисяч цивільних жителів.

Росія не розкриває дані щодо своїх загиблих. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Російська влада Севастополя пояснила вибух у місті «збиттям безпілотника»

Підконтрольний Росії голова Севастополя Михайло Развожаєв заявив, що корабель Чорноморського флоту Росії вранці збив безпілотний літальний апарат над Чорним морем.

«Вранці черговий корабель Чорноморського флоту збив БПЛА над акваторією моря», – написав Развожаєв у своєму телеграм-каналі.

Кому саме належав безпілотник, Развожаєв не уточнив.

Раніше кореспондент проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії повідомив, що 8 грудня над центральною частиною Севастополя о 6:50 за місцевим часом (5:50 за Києвом) пролунав потужний вибух.

За кілька секунд до того, як пролунав вибух, було чути протяжний звук, схожий на пуск ракети. Від вибуху затремтіли шибки у вікнах.

Українські офіційні особи та військові наразі не коментують інцидент.

Починаючи із серпня, в Криму та Севастополі майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українським безпілотникам» та «роботою ППО».

«Маємо повне право на нанесення ударів по всій території орків» – Щербак

Що насправді заявив державний секретар США Ентоні Блінкен про удари усередині Росії? Чи означає це, що США вже й не дуже сильно бояться ризиків ескалації з Росією, про що раніше дуже часто чули? Про це в ефірі програми Радіо Свобода «Свобода Live» розповів Юрій Щербак, надзвичайний і повноважний посол України в Ізраїлі (1992–1994 рр.), надзвичайний і повноважний посол України у США (1994–1998 рр.).

Міністри оборони Британії і США обговорили «останні події» у війні Росії проти України

Міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін провів зустріч із британським колегою Беном Воллесом, повідомило американське Міноборони 7 грудня.

Зустріч пройшла в будівлі американського відомства і стосувалася оборонної співпраці двох країн.

«Лідери обговорили останні події у неспровокованому та жорстокому нападі Росії на Україну, а також поточні зусилля щодо підтримки України, зокрема шляхом надання допомоги у сфері безпеки. Міністр Остін високо оцінив тривалу роботу Великої Британії, спрямовану на задоволення найнагальніших потреб України», – йдеться в повідомленні речника Пентагону Пата Райдера.

Він додав, що Остін і Воллес зобов’язалися продовжувати співпрацю в сфері оборони та безпеки.

Обидві країни регулярно надають Україні безпекову та гуманітарну допомогу. Зокрема, Велика Британія в листопаді надала Україні високоточні ракети Brimstone 2, тоді як Конгрес США погодив надання Україні щонайменше 800 мільйонів доларів додаткової безпекової допомоги у 2023 році.

Крим: у Севастополі вранці пролунав вибух

Над центральною частиною окупованого Севастополя о 6:50 за місцевим часом (5:50 за Києвом) пролунав потужний вибух, повідомляє кореспондент проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії.

За кілька секунд до того, як пролунав вибух, було чути протяжний звук, схожий на пуск ракети.

Телеграм-канал «Кримський вітер» із посиланням на місцевих жителів повідомляє, що «в районах Стрілецької бухти та Льотчиків від вибуху спрацювала сигналізація автомобілів».

Російська влада Севастополя, а також Міноборони Росії наразі ситуацію не коментували. Українські офіційні особи та військові також наразі не коментують інцидент.

Починаючи із серпня, в Криму та Севастополі майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українським безпілотникам» та «роботою ППО».

ЗСУ за попередню добу відбивали російські атаки на Харківщині та Донбасі – Генштаб

Російська армія «не полишає спроб іти в наступ», зокрема, на Бахмутському та Авдіївському напрямках, йдеться в зведенні Генерального штабу на ранок 8 грудня.

«За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки російських окупантів в районах населених пунктів Тернова Харківської області; Стельмахівка, Площанка, Червонопопівка і Білогорівка на Луганщині та Білогорівка, Берестове, Яковлівка, Бахмутське, Бахмут, Опитне, Курдюмівка, Майорськ, Мар’їнка і Новомихайлівка Донецької області», – перераховує командування.

Штаб зафіксував сім ракетних та 16 авіаційних ударів Росії, а також 40 обстрілів із реактивних систем залпового вогню.

«За наявною інформацією, в тимчасово окупованому місті Ясинувата Донецької області, під час перевезення одного з підрозділів окупаційних військ на бойові позиції втекли близько 20 осіб зі зброєю з числа раніше увʼязнених осіб. В результаті проведення розшукових дій трьох втікачів знищено. Заходи тривають. Як кажуть, бий своїх, щоб чужі боялись», – йдеться в зведенні.

Крім того, за даними штабу, російські окупанти планують мобілізацію місцевих, зокрема, в Мелітополі на Запоріжжі. За даними командування, там видають повістки «чоловікам призовного віку з вимогою прибути до військового комісаріату у найближчий час».

Генштаб також повідомляє про 17 ударів по місцях зосередження російських військ і озброєння, а також про два удари по позиціях російських зенітно-ракетних комплексів.

Росія могла модифікувати іранські дрони для використання проти України взимку – ISW

Американський Інститут дослідження війни (ISW) у звіті від 7 грудня прокоментував повернення Росією до використання іранських дронів для ударів по Україні.

При цьому Інститут наводить слова речника Повітряних сил Юрія Ігната, за яким погодні умови можуть ускладнити використання дронів, хоча й не унеможливлюють його.

«Російські війська, ймовірно, модифікували безпілотники для роботи в холодніших погодних умовах і, ймовірно, розширять їх використання в Україні найближчими тижнями для підтримки своєї кампанії проти української критичної інфраструктури», – припускають аналітики.

ISW нагадує свою попередню оцінку, за якою російська армія дедалі більше покладається на системи озброєнь іранського виробництва через виснаження власного арсеналу високоточної зброї.

За даними Генерального штабу Збройних сил, за добу 6 грудня українські військові збили 14 дронів Shahed-136, один безпілотників «Орлан-10» і ще два безпілотники, тип яких наразі не уточнений.

«Аналогів такої війни немає»: лікарі в Україні рятують людей із множинними ураженнями всього тіла

За час повномасштабної війни Росії на території України медики міжнародної незалежної медичної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів» евакуювали з небезпечних регіонів України в більш безпечні – понад 2400 поранених унаслідок ворожих обстрілів. Зокрема, у шпиталях Львова потерпілі отримують подальше лікування і звідси скеровують людей на реабілітацію за кордон. Однак найбільшою проблемою залишається евакуювати поранену людину з місця ведення бойових дій. Оскільки російська армія обстрілює медичні машини і авіацію.

Зеленський: відновити 100% енергосистеми «зараз неможливо»

100-відсоткове відновлення енергосистеми України до стану, який був перед масованими ударами Росії по енергетичних об’єктах, наразі неможливе, заявив під час вечірнього звернення 7 грудня президент Володимир Зеленський.

«Постійно збільшуємо генерацію і постачання електрики – майже щодня додаємо ще обсягу. Але варто не забувати – і не забувати всім, – що відновити 100% енергосистеми, якою вона була до початку російського енерготерору, зараз неможливо. Потрібен час. Саме тому в більшості міст і районів зберігаються графіки відключень», – сказав він.

За словами голови держави, станом на цей вечір найбільше вимкнень – у Києві й області, на Львівщині, в Житомирській області, на Хмельниччині, Полтавщині, Вінниччині і на Закарпатті.

«І я дякую всім нашим енергетикам, ремонтникам, бізнесу, працівникам комунальних підприємств і місцевій владі, які роблять усе можливе, щоб полегшити становище для людей», – додав Зеленський.

Про те, що в енергосистемі України ще зберігається суттєвий дефіцит після останнього масованого ракетного обстрілу військ РФ 5 грудня, повідомила пресслужба компанії «Укренерго» вдень 7 грудня.

За даними Міненерго станом на 6 грудня, після масованого російського обстрілу у понеділок найскладнішою є енергетична ситуація у Київській, Вінницькій та Одеській областях.

«Росія відповідатиме за всі вкрадені активи України». Зеленський про рішення Верховного суду Франції

Президент Володимир Зеленський заявив, що Росія буде відповідати за всі вкрадені активи Української держави і компаній. Він сказав про це у вечірньому зверненні, коментуючи рішення Верховного суду Франції, який залишив у силі рішення Міжнародного арбітражу про стягнення 1,1 мільярда доларів із Росії на користь «Ощадбанку» за втрату банком активів внаслідок анексії Криму.

«Маємо сьогодні дуже важливий результат у Франції. Верховний суд Франції залишив у силі рішення про стягнення на користь українського «Ощадбанку» з держави-агресора. Сума з нарахованими відсотками – майже 1,5 мільярда доларів. Цей судовий процес тягнувся ще з 2015 року. Понад шість років боротьби, десятки тисяч сторінок юридичних документів, багато надій і не менше скепсису, який дехто висловлював... Але є ця перемога для України. Росія відповідатиме за всі вкрадені активи Української держави та компаній», – сказав голова держави.

«Це перша перемога державної компанії в судах проти Росії щодо захопленого в Криму, і я дякую кожному й кожній, хто забезпечив цей результат», – наголосив він.

З російської авіабази «Дягілєво» після удару безпілотника зникли 9 бомбардувальників – супутникові знімки

Після удару безпілотника по авіабазі «Дягілєво» під Рязанню в Росії з неї зникли щонайменше дев’ять стратегічних бомбардувальників Ту-22М. Про це свідчать супутникові знімки сервісу Planet.com зроблені вранці 7 грудня, повідомила російська служба Радіо Свобода.

Зранку 5 грудня стало відомо про вибухи на аеродромі стратегічної авіації в Енгельсі та авіабазі «Дягілєво» на околиці Рязані в Росії. У Дягілєво, що за 500 кілометрів від лінії фронту, дислоковані літаки-заправники Іл-76, розміщується 43-ій Центр бойового застосування та переучування льотного складу, пілотів дальньої авіації.

Міністерство оборони Росії звинуватило в ударі Україну.

Вранці 6 грудня губернатор Курської області Росії Роман Старовойт заявив, що на аеродромі в цьому регіоні триває пожежа після атаки дрона.

Українська сторона традиційно офіційно не коментує повідомлення про атаки на російській території. Непрямо атаки підтвердив радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк – після повідомлень про вибухи він написав у твітері, що «земля кругла».

Зеленський про удар РФ по Кураховому: станом на зараз – десять загиблих

Кількість загиблих внаслідок російського удару по Кураховому на Донеччині зросла до десяти, повідомив у вечірньому відеозверненні президент України Володимир Зеленський.

«Донеччина – сьогодні ж російська армія завдала удару по Кураховому, дуже жорстокого, абсолютно прорахованого. Саме по мирних людях. По звичайних людях. По ринку, елеватору, заправці, автостанції, по житловому будинку. У переліку загиблих станом на зараз – десять людей, багато поранених», – сказав він.

Раніше повідомляли про вісьмох загиблих і п’ятьох поранених. Перший заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко повідомляв, що російські війська обстріляли Курахове з реактивних систем залпового вогню.

Курахове є серед найбільш гарячих точок на Донбасі, і вже не вперше потрапляє під обстріл військ РФ.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

Останні атаки на Запорізьку область: Старух розповів, в якому стані перебувають постраждалі

Голова обласної військової адміністрації Олександр Старух заявив, що всі постраждалі внаслідок останніх російських атак на Запорізьку область перебувають у важкому стані.

«За останню добу ворог продовжив стріляти вночі, як терорист справжній. На жаль, у важкому стані перебувають донька (15-річна дівчина) з батьком. Також у важкому стані перебуває жінка, яка під час обстрілу в Оріхові була важко поранена. Пару днів тому вночі також був обстріл – в Новософіївці постраждала дівчинка маленька. Її батьки у важкому стані, дід з бабою загинули тоді. Всім надається допомога. Але всі – у важкому стані», – розповів він в ефірі програми Свобода Live.

США: комітет підтримав резолюцію про визнання дій РФ геноцидом проти українського народу, далі розгляд у Сенаті

Комітет Сенату США із міжнародних відносин підтримав резолюцію щодо визнання дій РФ геноцидом проти українського народу, повідомляє Голос Америки.

Тепер документ винесуть на голосування у Сенаті. Наразі дата розгляду документа не визначена.

«Надалі це залежить від лідера демократичної більшості в Сенаті, сенатора Чака Шумера», – пояснили в коментарі для «Голосу Америки» у прес-центрі співавтора резолюції, сенатора Джима Ріша.

«Путін своїми діями і словами неймовірно чітко дав зрозуміти, що його мета – знищити існування українського народу. Я на власні очі бачив його жорстокість в Ірпіні та Київській області… Ми повинні й надалі робити все можливе, щоб підтримати український народ у його боротьбі за виживання», – йдеться в офіційній заяві сенатора-республіканця Джима Ріша.

Сенатор-демократ Бен Кардін додає, що злочини проти українського народу «суперечать численним міжнародним конвенціям, і можуть бути підсумовані лише як геноцид».

Кулеба запропонував ЄС запровадити жорсткі санкції проти виробництва ракет РФ

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що надіслав високому представнику ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Жозепу Боррелю листа з пропозицією запровадити жорсткі санкції проти російського виробництва ракет.

За словами Кулеби, новий пакет санкцій, запропонований 7 грудня Європейською комісією, включає важливі елементи, на яких наполягала Україна.

«Наступний пакет санкцій ЄС, запропонований Єврокомісією, містить деякі важливі елементи, на яких Україна давно наголошувала, включаючи санкції проти більшої кількості російських банків і припинення ефіру більшої кількості російських пропагандистських каналів», – написав він у твітері.

Війська РФ завдали удару по Харківщині – влада

Російські війська завдали удару по Печенігах на Харківщині, повідомив перший заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.

«Харківська область. Окупанти вдарили по населеному пункту Печеніги», – написав він у телеграмі.

Як розповів Суспільному селищний голова Олександр Гусаров, сили ППО збили дві російські ракети – за попередніми даними, С-300. Він повідомив, що одна ракета впала на околицях селища, друга – майже в центрі, постраждалих немає.

Харківщина, зокрема і обласний центр, регулярно зазнають атак російських військ.

Зеленський: 1888 населених пунктів звільнені від окупації, ще майже стільки ж окуповані

Українські сили звільнили від російської окупації 1888 населених пунктів, ще майже стільки ж українських міст і сіл залишаються в окупації, повідомив президент України Володимир Зеленський у зверненні до Robert F. Kennedy Human Rights Foundation.

«24 лютого Росія розпочала проти нас тотальну війну. І це війна на виживання. Сотні наших міст і сіл просто спалені вщент через російські удари. 1888 населених пунктів нам вже вдалося звільнити від окупації. Але ще майже стільки ж українських міст і сіл залишаються в окупації. А це означає, що зараз на полі бою в Україні вирішується доля мільйонів людей. Мільйонів, які можуть бути врятовані», – сказав президент.

За його словами, Україна не полишить «жодну нашу людину в російській окупації» і в російських фільтраційних таборах, «де вже зникли безвісти тисячі», і на російській території, «куди були силою депортовані сотні тисяч українців».

Широкомасштабне російське вторгнення в Україну розпочалося 24 лютого. За цей час Росія взяла під контроль частини територій Донецької, Запорізької та Херсонської областей України і майже всю Луганську область й оголосила про їхню анексію, яку не визнають Україна і світ. Україні вдалося відбити частину раніше окупованих російськими військами територій. У квітні російські війська вимушено відійшли з Київської, Чернігівської та Сумської областей, упродовж осені – з більшої частини Харківщини і всього правобережжя Херсонщини включно з обласним центром.

Четверо поліцейських загинули, підірвавшись на каскаді російських мін на Херсонщині

Четверо поліцейських із Черкаської області загинули під час проведення стабілізаційних заходів у Херсонській області, повідомив голова Національної поліції України Ігор Клименко.

«На Херсонщині під час проведення стабілізаційних заходів на каскаді ворожих мін підірвалися начальник Головного управління Нацполіції в Черкаській області Михайло Куратченко, вибухотехнік Ігор Мельник, кінолог Сергій Ненада і помічник чергового СРПП Уманського райуправління поліції Вадим Періжок», – написав він у фейсбуці 7 грудня.

Ще четверо поліцейських поранені, лікарі борються за їхні життя, додав Клименко.

WSJ: компанія російського ексміністра Ткачова відібрала 160 тисяч гектарів землі у агрофірм України

Компанія «Агрокомплекс», якою володіє колишній міністр сільського господарства Росії Олександр Ткачов, захопила понад півтори тисячі квадратних кілометрів землі на Донбасі, йдеться у матеріалі видання The Wall Street Journal.

Ця компанія стала одним із найбільших операторів ферм в Україні, що може дозволити російській владі контролювати більшу частину врожаю українського зерна.

Землю було фактично відібрано внаслідок російського збройного вторгнення. Раніше вона належала трьом найбільшим сільськогосподарським компаніям України – HarvEast Holding, «Нібулон» та Agroton Public Ltd.

За словами керівників цих підприємств та кількох українських фермерів, до них приходили представники окупаційних адміністрацій угруповань «ДНР» та «ЛНР», іноді з групами озброєних людей, і погрозами змушували їх підписувати документи про передачу власності, причому за російськими законами. Крім того, у них відбирали сільськогосподарську техніку та врожай.

Зокрема, голова української компанії «Агротон» Юрій Журавльов розповів, що у його підприємства було вкрадено 350 тисяч тонн насіння пшениці та соняшника.

Жодних компенсацій ніхто з українських фермерів не отримав.

Старух розповів, скільки людей залишається на окупованій частині Запорізької області

Голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух заявляє, що на окупованих територіях області залишаються до 300 тисяч людей.

«На території області, яка підконтрольна, проживають близько 700-750 тисяч людей. У нас на неокупованій території майже 75% проживають. Десь до 300 тисяч залишилися на окупованій частині території. Багато хто виїхав», – розповів він в ефірі програми Свобода Live.

За його словами, восени з окупованих територій на підконтрольні виїхала 41 тисяча людей, з них 15 тисяч – це херсонці.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG