Доступність посилання

Перша зустріч президента Польщі Навроцького з президентом України Зеленським. Варшава, Польща. 19 грудня 2025 року
Перша зустріч президента Польщі Навроцького з президентом України Зеленським. Варшава, Польща. 19 грудня 2025 року

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

Вбивство Татарського може бути попередженням Пригожину – ISW

Вбивство прокремлівського «воєнкора» Владлена Татарського (справжнє ім’я Максим Фомін) може бути задумане як попередження керівнику ПВК «Вагнер» Євгену Пригожину, вважають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Біографія та поведінка Фоміна схожі на біографію Пригожина, оскільки обидва після ув’язнення та помилування стали відомими ультранаціоналістичними діячами», – йдеться в огляді інституту.

ISW зауважує: «Вбивство Фоміна в пов’язаному з «Вагнером» барі в Санкт-Петербурзі може виявити подальші розломи в Кремлі та його найближчому оточенні. Фомін був різким критиком російського військового командування та російського Міністерства оборони».

Водночас аналітики інституту зауважують, що сам Пригожин 2 квітня заявив, що не став би звинувачувати у вбивстві Татарського «київський режим», як і раніше убитої російської ультранаціоналістичної діячки Дар’ї Дугіної. Пригожин зазначив, що відповідальність за такі напади може нести «група радикалів», не пов’язаних з українською владою.

Вбивство Фоміна може бути свідченням того, що толерантність Володимира Путіна до військових блогерів «загалом слабшає», але воно також могло бути результатом «близькості Фоміна і Пригожина».

«Вбивство Фоміна в барі Пригожина, ймовірно, є частиною моделі більшої ескалації російських внутрішніх конфліктів з участю Пригожина та ПВК «Вагнер», – вважають в ISW.

Американські аналітики не виключають, що російські чиновники мають намір використати вбивство Татарського, щоб «посилити самоцензуру» серед російського громадянського суспільства.

«Рух Kiber Front Z, пов’язаний з «Вагнером», кілька місяців очолює дискусії про війну в барах, які належать Пригожину, і цілком можливо, що це резонансне вбивство відіб’є людей від відвідування подібних заходів. Ця атака також може бути спробою залякати інших мілблогерів, афілійованих з «Вагнером», – йдеться в повідомленні.

Вбивство Татарського поглиблює розкол серед російських мілблогерів, що зрештою може бути корисним для зусиль Кремля консолідувати контроль над інформаційним простором, вважають експерти.

2 квітня стало відомо, що під час вибуху в кафе «Стріт-бар» у центрі Санкт-Петербурга загинув прокремлівський «воєнкор» Владлен Татарський (справжнє ім’я Максим Фомін), ще 25 людей постраждали. Російські ЗМІ повідомили, що на «творчому вечорі» Татарського було близько 100 осіб. Вибух начебто спричинила статуетка, подарована Татарському.

Слідчі органи РФ заявили, що встановили особи підозрюваних у вбивстві – це 26-річна мешканка Санкт-Петербурга Дар’я Трепова і її чоловік Дмитро Рилов як співучасник. Їх, за повідомленнями, поліція вже затримувала – у лютому минулого року на антивоєнній акції у Санкт-Петербурзі. Однозначних офіційних повідомлень, що зараз Трепова чи Рилов затримані, немає.

Повідомляється, що раніше кафе, де стався вибух, належало близькому до Володимира Путіна бізнесмену, засновнику та спонсору ПВК «Вагнер» Євгену Пригожину.

Багато так званих російських блогерів, що пишуть про війну, бездоказово звинуватили у вбивстві Татарського Україну. Представник російського МЗС Марія Захарова заявила, що Фомін був «небезпечний» для влади України, і що його «професійна діяльність викликала ненависть» у Києва.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк прокоментував вибух Петербурзі так: «У РФ починається... Павуки поїдають один одного в банці. Питання «Коли внутрішній тероризм стане інструментом внутрішньої політичної боротьби?» у країні закручених гайок був питанням часу, як прорив дозрілого гнійника».

Владлен Татарський підтримував війну РФ проти України. У минулому він воював у складі проросійських сил на Донбасі. Відбував покарання за грабіж. Пізніше став називати себе блогером і письменником, мав у мережі сторінку з пів мільйоном підписників.

Втрати РФ на війні в Україні перевищили 175 тисяч військових

Росія втратила під час повномасштабної війни проти України 175 160 своїх військових, 610 із них – загинули протягом минулої доби, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

У Генштабі також навели дані про втрати російської техніки:

  • танки ‒ 3619 (один – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 6993 (+7)
  • артилерійські системи – 2694 (+7)
  • РСЗВ – 527
  • засоби ППО ‒ 280 (+1)
  • літаки – 306
  • гелікоптери – 291
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 2262 (+13)
  • крилаті ракети ‒ 911
  • кораблі /катери ‒ 18
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 5553 (+16)
  • спеціальна техніка ‒ 298 (+2).

Раніше заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що втрати російських сил «у рази більші» за українські.

Зокрема, за даними розвідки НАТО, Росія втрачає поблизу Бахмута вп’ятеро більше солдатів, ніж Україна.

Росія останнім часом не розкриває дані щодо своїх загиблих. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час Мюнхенської безпекової конференції 18 лютого заявив, що втрати Росії у війні проти України від початку повномасштабного вторгнення оцінюються у 200 тисяч військових: вбитих і поранених.

Поранені 6 цивільних у Мелітополі, проходить примусова паспортизація вчителів – влада і військові

Уламки від системи протиповітряної оборони в Мелітополі Запорізької області у неділю пошкодили багатоквартирний будинок в місті, в результаті чого постраждали шестеро людей, повідомив мер міста Іван Федоров у Telegram.

«Щоб створити ілюзію оборони, рашисти щоразу пускають у хід свої «влучні ПВО», розміщенні посеред житлових кварталів. Вчора уламки навмання випущеного ворожого ППО прилетіли в багатоквартирний будинок мирних мешканців. Унаслідок стрілянини окупантів шестеро мелітопольців знаходяться в лікарні, двоє з них в тяжкому стані», – повідомив Федоров.

Він закликав жителів в окупації якнайшвидше виїжджати.

Водночас Генштаб ЗСУ додає, що окупаційні сили в Мелітополі до 1 червня примушують тамтешніх педагогів письмово відмовитися від українського громадянства.

«Російські окупанти продовжують примусову паспортизацію населення тимчасово зайнятої території Запорізької області. Зокрема, у Мелітополі загарбники примушують вчителів шкіл у термін до 1 червня поточного року написати відмову від українського громадянства та отримати російські паспорти», – йдеться в повідомленні.

Отримати інформацію з інших джерел на окупованих територіях не є можливим.

Російські війська захопили Мелітополь Запорізької області 25 лютого. Міський голова Іван Федоров, який перебуває на вільній території, регулярно повідомляє про вибухи в місті.

Генштаб ЗСУ повідомив кількість відбитих за минулу добу атак військ РФ

Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що наразі армія РФ зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках.

«Було відбито понад 70 атак противника. В епіцентрі бойових дій залишаються Бахмут, Авдіївка та Мар’їнка», – йдеться в ранковому зведенні.

На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.

Повідомляється, що на Бахмутському напрямку армія РФ не припиняє штурмувати Бахмут, намагається взяти його під повний контроль.

«Наші воїни відбили понад 20 ворожих атак. Також наші захисники відбили атаки окупантів у районі населеного пункту Іванівське», – повідомили у Генштабі.

Розпочалася чотириста четверта доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.

Блінкен та Лавров обговорили арешт журналіста Гершковича

Голови зовнішньополітичних відомств США та Росії Ентоні Блінкен та Сергій Лавров у неділю провели бесіду телефоном, під час якої керівник американської дипломатії закликав негайно звільнити заарештованого судом у Москві за звинуваченням у шпигунстві журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича.

Блінкен висловив «серйозну стурбованість» через затриманням Гершковича та закликав до його негайного звільнення, повідомили у Держдепартаменті США. Також Блінкен зажадав негайного звільнення Пола Вілана, якого, як йдеться в заяві, затримано неправомірно.

З повідомлення російського МЗС у Telegram з приводу розмови випливає, що Сергій Лавров вказав Блінкену на «необхідність поважати рішення російської влади». «Підкреслено неприпустимість нагнітання офіційними особами у Вашингтоні та західними ЗМІ ажіотажу з явним наміром надати...справі політичного забарвлення», – йдеться у повідомленні МЗС Росії.

Лавров зазначив, що американського журналіста «взяли на місці злочину». Раніше про це говорив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.

У четвер Лефортовський суд Москви заарештував Евана Гершковича на два місяці, до 29 травня. Раніше того ж дня стало відомо про його затримання в Єкатеринбурзі. ФСБ стверджує, що журналіст «за завданням США займався збором даних, що є держтаємницею, про одне з підприємств російського ВПК». Подробиці при цьому не наводилися. Гершковичеву загрожує до 20 років позбавлення волі.

Держдепартамент заявив, що працює над отриманням консульського доступу до відправленого в СІЗО журналіста.

Білий дім відкинув звинувачення у шпигунстві на адресу американського громадянина Евана Гершковича як безглузді і заявив, що вважати ці звинувачення виправданими немає жодних підстав. Звільнити журналіста закликали президент США Джо Байден та редакція The Wall Street Journal.

У РФ повідомляють, що встановили підозрюваних у вбивстві «воєнкора» Татарського

Слідчі органи РФ встановили особи підозрюваних у вбивстві прокремлівського «воєнкора» Владлена Татарського (справжнє ім’я Максим Фомін), повідомили російські державні ЗМІ. Слідчий комітет порушив кримінальну справу за статтею «вбивство».

За їхніми даними, вибух у кафе, що спричинив загибель Татарського, вчинила 26-річна мешканка Санкт-Петербурга Дар’я Трепова. Слідство вважає, що саме вона принесла в кафе, де виступав Татарський, коробку зі статуеткою, в яку було вмонтовано вибуховий пристрій.

За повідомленнями, у розшуку перебуває її чоловік Дмитро Рилов за підозрою в співучасті, хоча на зустрічі з Татарським його не було.

Повідомляється, що Трепову та Рилова поліція вже затримувала – у лютому минулого року на антивоєнній акції у Санкт-Петербурзі.

Однозначних офіційних повідомлень, що зараз Трепова чи Рилов затримані, немає.

У неділю під час вибуху в кафе «Стріт-бар» у центрі Санкт-Петербурга одна людина загинула, 25 – постраждали. Російські ЗМІ пишуть, що на «творчому вечорі» Татарського 2 квітня було близько 100 осіб. У вихідні у кафе, де стався вибух, збирається дискусійний клуб «Кібер Z фронт».

Повідомляється, що раніше це кафе на Університетській набережній належало близькому до Володимира Путіна бізнесмену, засновнику та спонсору ПВК «Вагнер» Євгену Пригожину.

Багато так званих російських блогерів, що пишуть про війну, та пропагандистів бездоказово винуватили у вбивстві Татарського Україну. Представник російського МЗС Марія Захарова написала в телеграм-каналі, що Максим Фомін був «небезпечний» для влади України, і що його «професійна діяльність викликала ненависть» у Києва.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк прокоментував вибух Петербурзі так: «У РФ починається... Павуки поїдають один одного в банці. Питання «Коли внутрішній тероризм стане інструментом внутрішньої політичної боротьби?" у країні закручених гайок був питанням часу, як прорив дозрілого гнійника».

Владлен Татарський підтримував війну РФ проти України. У минулому він воював у складі проросійських сил на Донбасі. Перед тим відбував покарання за грабіж. Пізніше став називати себе блогером і письменником, мав у мережі сторінку з пів мільйоном підписників.

ОВА: російські військові обстріляли чотири громади на Сумщині

Упродовж доби 2 квітня російські військові знову обстрілювали Сумщину, повідомляє пресслужба місцевої ОВА в телеграм.

«Протягом дня росіяни здійснили обстріли території чотирьох громад Сумської області: Білопільської, Краснопільської, Юнаківської, Хотінської», – сказано у повідомленні.

У Юнаківській громаді було зафіксовано 20 «прильотів» із міномета, що призвело до пошкодження приміщення агропідприємства: будівлі ферми, холодильного обладнання та лінії електромережі, зазначають в ОВА.

Також відомо, що в Хотінській громаді зафіксовано 12 «прильотів», внаслідок яких було пошкоджено шість приватних будинків.

«Білопільська громада: зафіксовано два обстріли з міномета – 17 прильотів. Краснопільська громада: був обстріл із ПТРК (керована ракета – ред.) по території громади, а також мінометний обстріл – два прильоти», – йдеться в повідомленні влади.

Сумщина межує з трьома областями Росії – Брянською, Курською, Бєлгородською. Прикордонні райони України регулярно зазнають обстрілів із боку Росії.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

«Не ігноруємо тривоги»: влада попереджає про загрозу атаки дронами-камікадзе

Ввечері в неділю, 2 квітня, українців попередили про загрозу авіаційного удару з використанням «шахідів», про це свідчить карта повітряних тривог.

Наразі тривога шириться сходом країни.

Голова Нікопольської районної військової адміністрації Євген Євтушенко повідомив про загрозу «Шахедів».

«Не ігноруємо тривоги там, де вони є», – додав голова Офісу президента Андрій Єрмак у телеграмі.

У ніч на 28 березня російські сили задіяли для авіаударів по Україні 15 ударних безпілотників типу «Шахед-136», 14 із них знищили українські військові.

У Повітряних силах ЗСУ повідомили, що пізно ввечері 27 березня були збиті 12 «Шахедів» і один розвідувальний безпілотник, а загалом загарбники застосували 13 дронів-камікадзе Shahed-136/131, один розвідувальний БпЛА «Гранат-4» і дві керовані авіаційні бомби.

Наєв розповів, яка зброя найефективніша проти іранських дронів

Іранські «шахеди» малошвидкісні, тому для їхнього ураження найкраще підходять великокаліберні кулемети, розповів командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв у фейсбуці.

За його словами, такі кулемети більш ефективні, бо безпілотники постійно змінюють маршрути для того, аби уникнути ураження та виконати своє завдання.

«Іноді літають колами, заходять із одного боку, пролітають, потім знову повертаються. Тобто, весь час намагаються уникнути наших засобів протиповітряної оборони», – зазначив Наєв.

Він також зауважив, що завдяки партнерам українська протиповітряна оборона постійно збільшується.

«Ми розуміємо, що кожен квадратний метр ми прикрити не зможемо. Але ми намагаємося розставляти мобільні вогневі групи та зенітні комплекси протиповітряної оборони на таких відповідних відстанях, щоб можна було прикривати й страхувати один одного», – написав він.

Наєв розповів, що українські зенітники «перебувають у постійній бойовій готовності».

«Вони завжди знаходяться у машинах і тільки за сигналом вмикаються і переходять у бойову готовність номер один. Окрім цього вони можуть влучати у ворожі цілі як вдень, так і вночі», – підсумував Наєв.

У ніч на 28 березня російські сили задіяли для авіаударів по Україні 15 ударних безпілотників типу «Шахед-136», 14 із них знищили українські військові.

У Повітряних силах ЗСУ повідомили, що пізно ввечері 27 березня були збиті 12 «Шахедів» і один розвідувальний безпілотник, а загалом загарбники застосували 13 дронів-камікадзе Shahed-136/131, один розвідувальний БпЛА «Гранат-4» і дві керовані авіаційні бомби.

У Росії кажуть, що ядерну зброю в Білорусі розмістять біля кордону з Польщею

Ядерну зброю на території Білорусі розмістять неподалік від кордону з Польщею, зазначив посол Росії Борис Гризлов, пише «Белта».

За його словами, до 1 липня буде підготовлено сховище в Білорусі для розміщення тактичної ядерної зброї.

«Воно буде присунуте до західних кордонів нашої Союзної держави і буде підвищувати можливості забезпечення нашої безпеки. Це буде зроблено, попри шум у Європі та США», – заявив Гризлов.

Він також із радістю зазначив, що на Заході обговорюють розміщення ядерної зброї в Білорусі.

«Нарешті звертають увагу, що має бути певний паритет. Якщо ми говоримо про розміщення американської ядерної зброї в країнах Європи, це Італія, Бельгія, Нідерланди, Німеччина і Туреччина, то маємо вживати заходів, які підвищуватимуть безпеку нашої Союзної держави», – заявив російський посол.

Білорусь надає Росії сприяння у її війні проти України, проте прямо не бере участі у бойових діях. При цьому в країні розміщено російський контингент та військову авіацію. Сховище для тактичної ядерної зброї, за словами Путіна, має бути споруджено до 1 липня. Плани розмістити цю зброю в Білорусі викликали осуд США та їхніх союзників.

У РНБО України після заяви Путіна зазначили, що Кремль взяв Білорусь в «ядерні заручники». НАТО називає ядерну риторику Росії небезпечною та безвідповідальною.

«Мужність українців, їхній героїзм вразили всіх» – сенаторка США Джин Шагін

Готовність України боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила американська сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для «Голосу Америки».

Вона розповіла про тренування українських військових із 2014 року, а також про поділилася своїми міркуваннями щодо надання Україні літаків-винищувачів та визнання Росії державою спонсоркою тероризму. Читайте за лінком

У МЗС Чехії закликали реформувати Радбез ООН

Міністерство закордонних справ Чехії виступає за реформування Ради безпеки ООН, йдеться в повідомленні голови відомства Яна Липовського в твітері.

«Я погоджуюся з президентом України Володимиром Зеленським, що Рада безпеки ООН потребує реформування. Останнім доказом є той факт, що інститут, який має забезпечувати мир, перейшов під контроль держави, яка порушує Статут ООН і загрожує безпеці всього світу своєю варварською поведінкою», – написав він.

Росія з 1 квітня почала головувати в Раді безпеки ООН, замінивши Мозамбік.

Водночас, в Офісі президента Володимира Зеленського зазначили, що країни-члени Ради безпеки ООН повинні бойкотувати протягом квітня будь-які засідання під егідою РФ.

Представники Росії почнуть визначати питання порядку денного на засіданнях Радбезу ООН впродовж календарного місяця.

У Росії вже заявили, що в квітні міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров головуватиме на відкритих дебатах в Раді безпеки ООН, які стосуватимуться принципів статуту організації.

«Прорив дозрілого гнійника»: у Зеленського відреагували на вибух у Петербурзі

У Росії «ліквідація колаборантів призведе до незворотних процесів, які можуть розвалити країну з середини», вважає радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.

«У РФ починається… Павуки поїдають один одного в банці. Питання «коли внутрішній тероризм стане інструментом внутрішньої політичної боротьби?» у країні закручених гайок було питанням часу, як прорив дозрілого гнійника», – написав Подоляк.

Він зауважив, що «невдовзі у Росії можуть початись смутні часи, але не зважаючи на це Україна знає свій шлях і буде йти по ньому далі».

2 квітня в Росії в центрі Санкт-Петербургу 2 квітня стався потужний вибух в одному із кафе.

Під час вибуху загинув «воєнкор» та пропагандист Владлен Татарський, пишуть «РИА Новости» з посиланням на джерела. ТАРС із посиланням на екстрені служби заявляє про одного загиблого та 16 поранених під час вибуху.

Зросла кількість постраждалих внаслідок удару по Костянтинівці – Зеленський

Кількість загиблих людей внаслідок удару армії РФ по Костянтинівці на Донеччині зросла до 11, йдеться в вечірньому зверненні президента Володимира Зеленського.

«Сьогодні російські терористи знов ударили по Костянтинівці Донецької області, по звичайних житлових кварталах. Шість людей убито цим російським обстрілом: три жінки, три чоловіка. Звичайні люди звичайного містечка на Донбасі. Мої співчуття рідним і близьким загиблих», – сказав Зеленський.

Російські війська обстріляли Костянтинівку вранці 2 квітня – голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко повідомив спершу про трьох загиблих.

Обстріл пошкодив 16 багатоквартирних будинків, вісім приватних будинків, дитячий дошкільний заклад, будівлю Костянтинівської державної податкової інспекції, газові труби, три автомобілі, розповів місцевий чиновник.

Пізніше в Офісі президента уточнили, що через російський удар по Костянтинівці загинули шестеро людей. Російська армія завдала по місту двох ударів ракетами С-300 і чотири залпи з реактивних систем залпового вогню «Ураган».

«Ми не московити»: влада Хмельниччини прокоментувала сутички у храмі УПЦ (МП)

Влада Хмельниччини закликала знизити «градус напруги» навколо сутички в храмі УПЦ (МП), під час якої побили військового, йдеться в повідомленні першого заступника голови місцевої ОВА Сергія Тюріна в телеграмі.

«Сьогодні багато видань і соцмереж сколихнула новина про сутичку, яка сталася в одній із церков міста Хмельницького. Правоохоронці розслідують даний інцидент і вже незабаром нададуть правову оцінку діям обох сторін. Зі свого боку хотів би нагадати, що ми живемо в європейській цивілізованій країні, де панує верховенство права. Ми не московити і не будемо уподібнюватись їхнім шляхам вирішення конфліктних ситуацій. Як і личить цивілізованим людям, ми будемо будь-які конфлікти розв'язувати у правовий і законний спосіб», – сказав Тюрін.

Він зазначив, що війна зробила українців «непримиренними до багатьох подій та явищ», проте, варто надати можливість відповідним службам «розв’язати цей конфлікт у правовий спосіб».

Посадовець запевнив, що «обласна військова адміністрація й надалі контролюватиме розвиток ситуації» та висловив сподівання на «мудрість і свідомість земляків».

Водночас, за словами мера Хмельницького Олександра Симчишина, у місті хочуть заборонити УПЦ (Московського патріархату) користуватися земельними ділянками на території громади після того, як у церкві побили військового.

«Той антиукраїнський шабаш, який відбувається останніми днями в столиці і побиття військового у Хмельницькому мають стати залізобетонним аргументом для Верховної Ради, аби проголосувати законопроєкт про заборону: раз і назавжди заборонити це фсбешне кубло (УПЦ (МП) – ред.)», – написав він.

Симчишин підкреслив, що на позачерговій сесії Хмельницька міськрада припинить користування усіма земельними ділянками УПЦ (МП) на території громади. Таке саме рішення будуть ініціювати в обласній та районній радах.

«Ті, хто бив військового, мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності. Патрульні, які склали протокол на військового, мають бути звільнені», – додав він.

2 квітня в Хмельницькому сталася сутичка між військовим та духовенством храму Української православної церкви (Московського патріархату).

«Чоловік під час проведення молитовної літургії скинув зі столу на підлогу книгу «Євангелія», вчинив словесний конфлікт відносно священника, який читав молитовну літургію. Свідки цієї події викликали працівників поліції. На даний час вирішується питання про притягнення громадянина, до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП», – йдеться в коментарі речниці місцевої поліції.

Суд 1 квітня призначив ексочільнику Києво-Печерської лаври митрополиту УПЦ (МП) Павлу запобіжний захід – домашній арешт на 60 діб, на Київщині, з використанням електронного браслета, повідомив кореспондент Радіо Свобода.

Генштаб: протягом доби ЗСУ відбили понад 50 атак російської армії

Впродовж доби 2 квітня російські військові продовжували наступальні дії на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ.

За інформацією ЗСУ, армія РФ завдала п’ять ракетних та 22 авіаційних ударів, а також здійснила 42 обстріли з РСЗВ по позиціях українських військових та цивільній інфраструктурі.

«Сьогодні російські загарбники провели масований обстріл із реактивних систем залпового вогню по центральній частині міста Костянтинівка Донецької області», – сказано в повідомленні.

Також відомо, що за останню добу Сили оборони завдали вісім ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки військ РФ, а «підрозділи ракетних військ і артилерії уразили один район зосередження живої сили, один пункт управління та два інші важливі об’єкти ворога».

Російський наступ у районі Бахмута розпочався у липні 2022 року. Зараз втрати в живій силі продовжують стримувати російські наступальні операції в цьому районі, вважають аналітики.

Як відбуваються ближні бої з Росією?

ЗСУ стримують масштабний наступ армії РФ від початку зими. При цьому на окремих локальних ділянках фронту успішно контратакують. Наприклад, під час прориву фронту армією РФ під Соледаром або вздовж траси Костянтинівка – Бахмут.

Які особливості штурмів у нинішній війні і як українських бійців готують до них іноземні інструктори? Читайте і дивіться про це за лінком

Росія: в центрі Петербурга пролунав вибух, загинув пропагандист Татарський – ЗМІ

У Росії в центрі Санкт-Петербургу 2 квітня стався потужний вибух в одному із кафе, повідомляють місцеві ЗМІ та публікують відео з місця подій.

Під час вибуху нібито загинув «воєнкор» та пропагандист Владлен Татарський, пишуть «РИА Новости» з посиланням на джерела. Офіційного підтвердження цієї інформації поки не надходило.

ТАРС із посиланням на екстрені служби заявляє про одного загиблого та 16 поранених під час вибуху.

«Попередньо бомбу на зустріч із Татарським пронесла дівчина. Вона сховала її в статуетку та подарувала йому», – зазначає російське видання Mash.

Як пише «Фонтанка», раніше кафе нібито належало голові ПВК «Вагнер» Євгену Пригожину. Тут у вихідні начеб-то збирається пропагандистський клуб «Кібер Z фронт». 2 квітня у закладі проходив творчий вечір Татарського.

Як уточнили виданню ТАРС в екстрених службах, вибух стався в кафе «Стріт-бар» на Університетській набережній у центрі Санкт-Петербурга.

Владлен Татарський родом з Макіївки. У 2014 році він воював у складі угруповання «ДНР», а пізніше переїхав до Москви. Там він став називати себе «письменником та воєнкором».

Увечері 20 серпня 2022 року в російському Підмосков’ї підірвався автомобіль Дар’ї Дугіної – дочки праворадикального філософа та ідеолога «російського світу» Олександра Дугіна. Як повідомляють російські медіа, Дугіна з батьком була на заході, після якого вони планували поїхати разом, проте зрештою опинилися в різних автомобілях.

Через два дні – 22 серпня – ФСБ Росії прозвітувала про розкриття вбивства Дар’ї Дугіної. У підготовці та вчиненні злочину російська сторона звинуватила спецслужби України. ФСБ назвала громадянку України Наталію Вовк підозрюваною у вбивстві.

Олександр Дугін – один із ідеологів «русского мира», він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля.

Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Разом із батьком її було внесено до санкційних списків Великої Британії.

Маляр про ситуацію під Бахмутом: «у ворога непомірно високі втрати»

Ситуація на Бахмутському напрямку фронту залишається «вкрай напруженою», йдеться в заяві заступниці міністра оборони Ганни Маляр.

«Ворог робить спроби задіяти не лише «вагнерівців», але й професійні підрозділи десантників», – повідомила вона.

За словами Маляр, навіть непомірно високі втрати особового складу не зупиняють армію РФ, однак, змушують російське командування приймати рішення більш емоційно.

«Нашим оборонцям доводиться у складних умовах зупиняти просування противника», – наголосила вона.

Крім того, Маляр запевнила, що «кожне військове рішення і кожен крок українського керівництва є виваженим». Вона також повідомила, що в зоні бойових дій працює командування оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця», яке «повністю володіє оперативною ситуацією на місці».

«Реагування на поточну ситуацію здійснюється грамотно з урахуванням всіх обставин, задач та принципу військової доцільності», – зауважила заступниця міністра.

Російський наступ у районі Бахмута розпочався у липні 2022 року. Зараз втрати в живій силі продовжують стримувати російські наступальні операції в цьому районі, вважають аналітики.

Російські військові обстріляли Курахівську ТЕС: влада розповіла про наслідки

У неділю, 2 квітня, російські військові атакували Курахівську ТЕС, розповів у телеграмі голова Донецької ОВА Павло Кириленко.

«Унаслідок обстрілу російськими окупаційними військами Курахівської ТЕС порушено електропостачання по трьом електромережам 110 кВ, які забезпечують живлення Покровського району», – написав він.

Крім того, місцевий чиновник додав, що на десять хвилин припинилося електропостачання Краматорського енерговузла.

«Наразі здійснюються перепідключення споживачів Покровського району на альтернативні мережі електропостачання. Станом на 16:00 вже відбувається підключення абонентів», – йдеться в повідомленні.

Населені пункти Донецької області регулярно зазнають обстрілів російських військ. Напередодні ракетного удару зазнала Авдіївка.

Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG